Инцидент е, не е престъпление. Това побързаха да уверят хората разследващите органи хората, още преди да е ясно кой всъщност е открития миналата седмица в шахта във Варна мъртвец.
Вероятно има причина те да са толкова уверени, че всичко е резултат от лошо стечение на обстоятелствата и зловеща случайност – в крайна сметка това е определението за инцидент. Причината са смъртта на човека, за който се казва единствено, че е мъж на възраст 30-40 години също беше установена – пневмония и простуда.
Засега обаче не се знаят доста неща по случая. Първо – кой е загиналият в крайна сметка. Второ – как точно е попаднал в шахтата. Дали е паднал, дали сам е влязъл в нея? Последната възможност е странна и твърде необяснима, но... знае ли човек.
Едно обаче може да се каже със сигурност. В района на строежа на новия булевард „Левски“ има много шахти, повечето от тях без капаци, без да са обезопасени по никакъв начин.
Начина на строителство – особено на инфраструктурните обекти по поръчка на общината или държавата – във Варна е такъв, че границата на един обект за по-скоро по подразбиране, отколкото ясни. Къде точно може да се ходи, къде не трябва? Това всеки да си отговори както намери за добре.
На обектите във Варна, особено на големите пътни обекти в последните години почти не се поставят огради. Ако ги има, те обикновено са символични, такива, че реално всеки по всяко време има достъп до строителната площадка. Понякога абсурда на тази ситуация стига дотам, че една улица да е в ремонт, но заедно с това по нея да може да се минава с автомобил, особено ако шофьорът е малко по-нахален. Всъщност, това се случва на повечето улици, които се ремонтират – уж са затворени, ама се минава.
По трасето на новия булевард „Левски“ е така от самото начало. Ограничение на достъпа на хора реално няма. Излишно е да казваме, че това е нередно и в крайна сметка опасно. Излишно е да казваме също, че има поредица от инстанции, които следят за безопасността на строителството и ремонтите... Излишно е да казваме, че има закони. Явно когато става въпрос за частен обект правилата се спазват по един начин, а когато общината или държавата строят... Е, то се вижда.
Изпълняващият длъжността районен прокурор на Варна Красимир Конов вчера каза пред „Петел“, че има още доста неща да се изясняват около смъртта на мъжа, намерен в района на строежа на новия бул. „Левски“ в шахта. А шахтата явно е била оставена отворена, като много в този район. До този извод стигаме от думите на Конов, който в разговор с наш репортер призна, че не може да знае със сигурност дали капакът е бил откраднат или... Всъщност, няма значение. Това, което може да се види на мястото на строежа, особено в района на Максуда, говори за сериозна безотговорност – отворени шахти, никакви заграждения, подкопан склон от боклуци и пръст, който може да рухне всеки момент...
Мястото си е опасно, не ходете там, е нашия съвет. Лошото е обаче, че на мястото даже няма и една табела, която да предупреди за това.