Общинският съвет на Варна днес прие окончателно актуализация на местния бюджет, като намали размера му с 10 милиона спрямо първоначалното. Орязването идва на фона на това, че средствата от държавата, които са постъпили в общината, са повече от предвиденото – вместо заложените 126 милиона, с решения на правителството са дадени 138 милиона.
Защо тогава вместо 393 млн. лева, бюджетът на Варна става 383 млн. в края на годината? Отговорността за това е изцяло на общинската власт и по-конкретно в администрацията, която не успя да изпълни няколко важни задачи в необходимия срок. Този извод беше потвърден на днешната сесия на съвета.
Една от главните причини да не се изпълнят заложените местни приходи в бюджета е закъснението във въвеждането на Синята зона. Отлагана на няколко пъти, тя не започна да носи приходи в бюджета не през пролетта, а чак през лятото. Закъснението беше изцяло по вина на администрацията, която не успя да организира навреме ремонтирането на малките улици в центъра, разчертаването на паркоместата и организацията на контрола на паркирането.
Друга важна причина е ситуацията около монополистът в автобусните превози във Варна „Градски транспорт“. След реорганизацията на дейността на общинската фирма в съгласие с прословутия проект „Интегриран градски транспорт“, приходите от продажбата на билети и карти трябваше да започнат да влизат в бюджета чрез предприятието ТАСРУД. Те бяха заложени в бюджета, но промяната така и не се случи и всички пари си останаха тази година във фирмата „Градски транспорт“, която отдавна е станала нарицателна с финансовите си проблеми.
На фона на категоричната прогноза, че общината ще успее да събере приходите от местни данъци, които са над 80 млн. лева, така и никой не каза ясно каква е дупката, отворена от неуредиците в Синята зона и „Градски транспорт“ в общинския бюджет на Варна.
На практика обаче това вече няма и значени.
С днешната актуализация на бюджета, вината за провала с 10 млн. лева цена в работата на кмета Иван Портних и неговата администрация се замазва от общинския съвет. И по-конкретно от напълно безгласните съветници от ГЕРБ и още по-безгласните им съюзници, осигуряващи стабилното мнозинство в местния парламент.
Това положение беше подложено на сесията на унищожителна критика от БСП в лицето на лидера на Градската ѝ организация Борислав Гуцанов. Той обясни, че когато актуализацията на бюджета се прави при оставащи 4 работни дни до края на годината, няма как тя реално да стане факт в рамките на 2018-а. „Догодина може да да направите актуализация и на 29 декември. Това, което правим е узаконяване на вече извършени действия на администрацията. Съветът се е превърнал в неин придатък, никой не иска нашето мнение, така той не е полезен по никакъв начин на гражданите на Варна“, коментира лидерът на БСП – Варна. Макар думите му очевидно да засегнаха част от съветниците от мнозинството, ГЕРБ и съюзниците на управляващите гласуваха безропотно актуализацията на бюджета.