Въпреки че от средата на декември отборите от Академията на Берое почиват, работата там не спира. "Вече направихме анализ, както индивидуално, така и отборно на онова, което се случи през първата част на сезона и като цяло през 2018 г. в Академията на Берое. При елитните отбори основния проблем идва от липсата на мачове с подобен заряд и характер в регионалните ни първенства. Изводите са, че особено през първия полусезон в Елитна група трудно се надиграваме с всеки отбор и на моменти изпадаме в ситуации, които не сме срещали до сега, темпо, което е също по-високо от това, което играем в окръга. Вземете например зона София където помежду си играят Левски, Цска, Славия, Септември, Пирин, Локомотив (София) - все добре окомплектовани отбори за разлика от нашата зона. Обмисляме вариант, в който да участваме с няколко възрасти към зона Пловдив така както сега са набор 2005, но тепърва от лятото ще го решаваме", заяви директорът на Академията Атанас Рибарски.

Подготовката на тимовете започва след седмица."Първи започват U18-19, които ще се съберат на 9 януари. Няколко дни по-късно – на 14 януари ще стартират и U17 и U15. До края на месец януари ще започнат и по-малките възрасти . За всяка от тях обаче предстои да съобщим поотделно датата, на която ще подновят заниманията си. Готови сме и с програмите и начина, по който ще се готвим. Все още чакаме потвърждение за някой контролни срещи, но имаме варианти да ги променим в движение. Турнирите ще бъдат основен приоритет в по – малките възраст, като за сега сме предвидили поне три от тях да участват в международни турнири до края на пролетния полусезон, а други два след лятната пауза. За мен те са от основно значение за придобиването на по-голямо самочувствие, характер и манталитет. В тези възрасти изоставаме в игрови аспект, тъй като играем на регионално ниво и мачовете не ни предлагат съпротива каквато има в пловдивската и софийска групи и затова в техните календари ще акцентираме именно върху международни турнири", разкри Атанас Рибарски. 

През пролетния полусезон два от тимовете от Академията - Берое 2004 и Берое 2006 ще бъдат водени от нови треньори-
Дидо Желязков и Боян Стоянов."Двамата са запознати с отборите и децата, с които ще разполагат. Що се касае до Берое 2004 има вече 4 нови момчета, както и най-вероятно 4 или 5 деца от набор 2005 ще имат възможността да се качат и да вземат участие едновременно и в двата състава. Ще се преценява обаче индивидуално кой, кога и къде ще играе. За набор 2006 се надявам да няма промени и ще държа да няма. Това е много добре окомплектован набор, на който всички много държим", категоричен бе Атанас Рибарски."Мястото в Академията преди всичко се заслужава и е привилегия да бъдеш част от нея. С всяка изминала година нивото на тренираност и индивидуални възможности се повишава и няма да спрем докато не постигнем желаното и от ръководителите: да имаме конкурентноспособни играчи за първия отбор", допълни още директорът на школата на "зелено-белите". 

През 2018 г. в Академията бе въведено тестиране на играчите от всяка възраст. Това обаче не бе единствената новост - от месец се провеждат и индивидуални тренировки. 

"Индивидуалните тренировки са една концепция, която в най- скоро време се надявам да представя и да е първата подобна като цяло в детско-юношеския футбол в България. Тя включва два основни дяла – физически и технико-тактически. Вторият е предимно постспецифична работа, базирана на анализ от изминала среща в определена последователност. Става дума за повторяемост на често срещани ситуации характерни за определения пост, като за целта ще се работи по линии с децата показали най-добри резултати на тестовете. Става въпрос за играчите след 14-годишна възраст", разкри Атанас Рибарски. 

" При по малките – подготвителни и предпоодготвителните групи – също ще променим начина на трениране и обучение. Там ще въведем целенасочено обучение предимно чрез игрови форми. Всяка игрова форма ще има правила и условия за провокиране на определен технически похват, като намалим и дори отстраним изолираните форми на заучаване на похватите. Идеята е децата да провокират тези похвати срещу противник, времеви и пространствен фактор. По този начин ще се повиши интензитета и плътността на тренировките при тях", допълни директорът на Академията. 

Най-голямото предизвикателство пред целия треньорски екип на школата обаче и през 2019 си остава съчетаването на тренировките с двусменния режим на обучение в училищата."Следя непрекъснато западните академии и начина на трениране, ходене на училище и начин на живот на състезателите. Никъде не срещам да имат училища на две смени. Един месец от набор имаме 5 деца преди обед и 12 следобед на тренировка. Този месец за тези 5 деца идващи преди обед е почти изгубен. Такава е картината във всички възрасти.Това ни затруднява изключително много. Води и до значително намален брой часове футбол. В повечето елитни западноевропейски академии децата след 16 годишна възраст имат над 10 часа футбол на седмица, като два от дните тренират двуразово, а ние едва достигаме 8 часа на седмица. И при положение, че в свободното време все по-рядко се играе изоставаме още оттам", заяви Атанас Рибарски.

"Всяка година и всеки месец предизвикателството е едно и също -създаване на конкурентноспособни футболисти за първия отбор. Няма да стане с магическа пръчка и само с „давай, давай”. Тренировки, упоритост и лишения, всичко друго са оправдания. А ние насреща ще подобряваме с всеки изминал ден средата за подготовка и ще повишаваме изискванията, докато не успеем", категоричен бе Атанас Рибарски.