Все повече страни в Западна Европа приемат спешни мерки, които да намалят икономическите и социални последици от хаотично напускане на Великобритания. Междувременно днес стана ясно, че британският парламент ще дебатира и гласува така наречения план „Б“ на Тереза Мей на 29 януари.

Жан-Клод Юнкер и Тереза Мей си разменят съобщения, но все още не са говорили по телефона. Това съобщи днес говорител на Европейската комисия. Брюксел все още очаква Великобритания да сподели какви са следващите ѝ стъпки. А докато това стане, Европейкият съюз усилено се подготвя за за Брезкит без сделка. От Еврокомисията съобщиха днес до сега са публикували 88 документа с мерки в различни сектори, които да бъдат в помощ на държавите-членки. Брюксел предлага и експертна помощ на място.

Маргаритис Схинас - говорител на Европейската комисия: Изпращаме в европейските столици зам.-генералния секретар на Европейската комисия, която отговаря за подготовката за Брекзит без сценарий. Тя ще обсъди с нашите държави-членки какво още трябва да се свърши.
Белгия, Франция и Холандия са сред държавите, които ще понесат най-сериозни икономически загуби от твърд Брекзит. Белгия се опасява от загубата на близо 40 000 работни места. Служебното правителство на премиера Мишел спешно изготвя извънреден закон с оглед на последствията за самолетния и железопътния транспорт и за пристанищата. Предвиждат се и мерки за сигурността на храните и правата на белгийците на острова.

Още есента правителството на Марк Рюте в Холандия пусна сайт, в който гражданите да се информират по всички възможни въпроси около Брекзит. Притесненията на холандците са най-вече за риболова в Северно море, където без сделка ще на стъпи хаос.

Френското правителство също задейства днес спешен план за действие.

Едуар Филип - министър-председател на Франция: За да се справим с Брекзит без сделка, решихме да стартираме инвестиционен план от 50 млн. евро за френските пристанища и летища, които очевидно ще са най-засегнатите сектори от промените при такъв изход.
Междувременно все повече британци, чийто компании или организации имат седалища в Западна Европа подават молби за втора националност.