снимки: "Петел"
Дълбока благодарност към лекарите и акушерките, които с висок професионализъм, морал и отговорност помагат за появата на всеки нов живот – това беше основната емоция на тържеството за Деня на родилната помощ в Родилното отделение на МБАЛ „Св. Анна“ във Варна.
Отделението е на челно място в съотношението на ражданията спрямо броя на леглата. През миналата година там са се появили 1071 бебета, от началото на 2019-а те са 90, като се се появили на бял свят и 3 двойки близнаци. В самия празничен ден бебетата са две, като се очакват и още две, съобщи началникът на отделението д-р Милко Папазов.
По стара традиция за Бабин ден неговите ръце бяха ритуално измити, а пожеланието на опитния лекар беше бебетата, който проплакват, да са колкото капките на водата.
От своя страна д-р Папазов също имаше повод да отправи благодарности към кмета на Варна Иван Портних, който присъства на ритуала. Точно преди 3 години на същата дата кметът поема обещание да бъде направен дългоочакван ремонт в родилното отделение и отделението по неонатология, който вече е факт.
Директорът на МБАЛ „Св. Анна“ д-р Красимир Петров заяви, че оценява помощта на общината, както в този конкретен случай, така и за подкрепата за останалите отделения и клиники, както и за инфраструктурата на лечебното заведение.
От своя страна кметът Портних и председателят на Общински съвет – Варна Тодор Балабанов казаха, че нямат нищо против да бъдат „тормозени“ от ръководството на болницата, защото всяка инвестиция в здравето се посреща с готовност от страна на местната власт. Кметът на Варна специално благодари за грижата за новите варненечета и техните майки.
В празничния ден д-р Милко Папазов коментира и някои от основните тенденции в родилната помощ у нас. По негови думи все повече бременни предпочитат естественото раждане и постепенно масовото желание за безболезнено секцио отшумява. Според специалиста българката твърде много вярва в метода инвитро, затова и ражда на все по-късна възраст. „Ранното раждане е за предпочитане, не само заради здравето, но дори от гледна точка възпитанието на детето“, коментира д-р Папазов.
По негови думи, моделът на българското семейство си остава двудетен и не отговоря на истината твърдението, че българките вече не искат да раждат. Той съобщи също, че най-възрастната родилка в отделението на МБАЛ „Св. Анна“ през миналата година е била на 45. Най-младите пък са на 14-15 години. Според д-р Папазов толкова ранни раждания са трагедия и е необходимо да се води много сериозна социална политика сред групите, в които това се приема за нормално.
След случая с пропадналия асансьор, който обслужва и родилното отделение в болницата, достъпът там се осъществява с устройство, което е монтирано през 1958-а. Нов и модерен асансьор обаче се очаква скоро, като най-вероятно той ще заработи в края на февруари.