снимка: "Петел", архив

През 2018 г. общински инспектори във Варна са извършили около 2 500 проверки, основно свързани с чистотата на града, като част от тях са били с превантивна цел. Съставени са над 70 акта както на физически, така и на юридически лица. Това беше съобщено на заседание на комисията „Благоустройство и комунални дейности“ към Общински съвет – Варна.

През тази година Варна ще разполага с 37,2 млн. лв. за почистване и поддържане на чистотата. Сумата е завишена в сравнение с първоначално планираните 30,5 млн. лева благодарение на преходния остатък от преизпълнение на приходите от такса битови отпадъци и от неразплатени разходи към края на декември 2018 г. Остатъкът е в размер на 7,2 млн. лева при планирани 1 млн. лв. С част от средствата ще бъде закупена модерна техника за почистване на Морската градина.

Бюджетът за сметосъбиране и сметоизвозване е в размер на 10,15 млн. лева. За обезвреждане, рециклиране и оползотворяване на битовите отпадъци са предвидени 14,4 млн. лв., а за почистване и поддържане на чистотата на обществените места – 12,6 млн. лв.

Друга тема на днешното заседание беше въвеждането на система за разделно събиране на облекла и текстилни материали. Съветниците дадоха положително становище за определяне на минимални условия и изисквания, за да бъде сключен договор за организиране на подобна система за разделно събиране. Тя включва поставяне на специализирани метални контейнери, които следва да са максимално обезопасени от вандализъм и опити за изваждане на материали от тях. Финансирането на системата ще се осъществява изцяло за сметка на фирмата, с която общината сключи договор. Транспортирането на отпадъците ще се извършва по график с транспортни средства на компанията.

Община Варна няма да има никакъв финансов ангажимент. Единственото й задължение ще бъде да определи местата, на които да се разположат контейнерите за събиране на текстила.