Снимка: Булфото
Венцислав А., привлечен като обвиняем за умишленото убийство на приятеля си от детинство Явор, ще остане в следствения арест, въпреки, че измина почти година след първоначалния му арест.
Състав на Варненския апелативен съд определи като неоснователна жалбата на защитата срещу определение на Окръжен съд – Варна от края на м. януари тази година, с което спрямо Венцислав е била потвърдена най-тежката мярка за процесуална принуда „задържане под стража“.
Пресслужбата на Апелативен съд – Варна припомня, че на 14 февруари 2018 пред блок 404 на варненския квартал „Владислав Варненчик“ е бил намерен мъж в безпомощно състояние. На път за болницата 34-годишният Явор починал. Няколко дни по-късно като обвиняем за убийството е бил привлечен Венцислав А. След излизане на резултатите от първите ексептизи, първоначалното обвинение, с което Венцислав е бил привлечен като обвиняем, е било преквалифицирано от прокуратурата в умишлено убийство, извършено с особена жестокост и по особено мъчителен за жертвата начин. В началото на тази година, разследващите са повдигнали и второ обвинение спрямо обвиняемия - за извършване на хомосексуални действия.
Почти година след първоначалния арест на Венцислав А., съставът на Апелативен съд – Варна намира, че събраните доказателства потвърждават категорично обоснованото предположение, че обвиняемият е съпричастен към престъплението. За умишлено убийство, извършено с особена жестокост и по особено мъчителен за жертвата начин, законът предвижда сурово наказание – от 15 до 20 години „лишаване от свобода“, доживотен затвор или доживотен затвор без замяна.
Твърденията на защитата, че срокът на задържане е неразумен, че няма реална опасност Венцислав да се укрие или да извърши престъпление не се споделят от въззивната апелативна инстанция. Съдът отчита естеството на престъплението, начина на извършването му, мястото и обстоятелствата, при които е открит Явор. Споделя се и извода на първата инстанция, че тежестта на наказателната репресия може да мотивира обвиняемия да се укрие от закона.
И за този съд е реална опасността ако е с по-лека мярка за неотклонение Венцислав да извърши престъпление. Припомняме, че от миналата година в кориците на делото има гласни свидетелства затова, че лица, които са свидетели по делото са били на свиждане на обвияемия, а друг свидетел е бил заплашван по телефона, за да дава показания, които да оневинят Венцислав. Тези обстоятелства са принудили разследващия екип да наложи забрана за кореспонденция и за телефонни разговори на обвиняемия за времето от 10 октомври 2018 г. до окончателното приключване на разследването. Със същото разпореждане са забранени и свиждания на Венцислав с лица, извън кръга от близки и роднини.
Въпреки продължителния срок на задържане под стража и Варненският апелативен съд намира, че законът не е нарушен. Нещо повече. С оглед на обстоятелството, че разследването е във финалната си част и се очаква само заключението на ДНК експертиза, въззивният съд напълно споделя необходимостта от наложената от ОС – Варна 2-месечна забрана, в който ново искане за изменение на мярката за неотклонение е недопустимо, освен ако искането се основава на влошаване на здравословното състояние на обвиняемия. Последното може да се установи само със СМЕ.
Определението на Варненския апелативен съд, с което се потвърждава постоянния арест на Венцислав А., привлечен като обвиняем за умишленото убийство на приятеля си от детинство Явор не подлежи на обжалване.