Медицинска лаборатория „ЛИНА” обявява четири нови профилактични кампании, които важат през месеците март и април 2019г. За да се включите в тях не е необходимо направление от личен лекар или запазване на час, а само да посетите най-близкия самостоятелен филиал на „ЛИНА” в областите Варна, Бургас или Ямбол. Изследванията в различните кампании са на преференциални цени, защото целят да насърчат профилактиката на основни заболявания. Таксата манипулация е в размер на 2 лв.
Ето и кои са актуални профилактични кампании за периода март - април 2019 г.
Пълно изследване на кръв с 38 показателя. Изследването дава информация за нивата на добрия и лошия холестерол, кръвната захар, състоянието на черния дроб, бъбреците и други органи и системи в организма. То включва пълна кръвна картина с 16 показателя, серумна глюкоза, урея, креатинин, пикочна киселина, общ холестерол, HDL-холестерол, LDL-холестерол, VLDL-холестерол, триглицериди, общ белтък, албумин, билирубин-общ, билирубин - директен, ензимите АсАТ и АлАТ, АФ, ГГТ, калий, натрий, хлориди, калций и фосфор. Тази профилактична кампания е подходяща както за млади хора, така и за такива в напреднала възраст, пациенти с хронични заболявания, диабет и др. До края на април изследването е на намалена цена от 17лв. вместо 63,50лв. Препоръчително е да се извършва сутрин, на гладно.
Втората профилактична кампания включва щитовиден хормон по избор от: FT3 (свободен трийодтиронин), FT4 (свободен тироксин) или TSH (тиреостимулиращ хормон). Всеки от тях е на преференциална цена от 6лв. вместо стандартните 12лв. Пациентите могат да изберат един или да ги комбинират по желание. Всеки от тези хормони има своята роля в скрининга на щитовидната жлеза, защото те са ориентир дали функцията й е нормална, повишена или понижена. Преди изследването пациентите не трябва да са консумирали кафе и напитки, съдържащи кофеин.
Третата месечна кампания е полов хормон по избор от: LH (лутеинизиращ хормон), FSH (фоликулостимулиращ хормон), Progesterone, Testosterone, Estradiol, Prolactin. Всеки от половите хормони е на цена от 7лв. вместо стандартните 14лв. Пациентите могат да изберат един или да ги комбинират.
От тази кампания могат да се възползват жени в широк възрастов диапазон, когато трябва да се уточнят причините за нарушения в менструалния цикъл: при първична и вторична аменорея ,при болезнена менструация (дисменорея), при обилни и нерегулярни кръвотечения. Изследването на полови хормони е подходящо за двойки, имащи проблем с репродуктивните функции, както и при контрол на провеждана хормонална терапия.
Естрадиолът (Estradiol) е основният женски полов хормон, който се произвежда главно от яйчниците и има отношение към подготовка на маточната лигавица за имплантация на ембриона. Фоликулостимулиращият (FSH )и лутеинизиращият хормони (LH) се произвеждат от хипофизната жлеза. Първият има отношение към стимулиране съзряването на яйчниковите фоликули, а вторият има отношение към контрола на овулацията и образувнето на жълтото тяло.
Пролактинът (Prolactin) също се секретира от хипофизната жлеза и основните му функции са свързани с развитие на млечните жлези, секреция на мляко, а повишените му нива водят до потискане на секрецията на LH и FSH, ановулаторни цикли и безплодие.
Прогестеронът (Progesterone) е хормон, който се произвежда от жълтото тяло на яйчника и е отговорен за подготовката на маточната лигавица за последваща бременност. Неговите нива са от съществено значение за нормалното й протичане.
Тестостеронът (Testosterone) е андрогенен хормон, който има отношение към развитие на вторичните полови белези като окосмяване, мускулна маса, нисък глас при мъжте и др.
При изследване на половите хормони трябва да се спазват следните изисквания. Някои от тях се изследват в точно определен ден от месечния цикъл при жените. LH, FSH и естрадиол се изследват от 3-ти до 5-ти ден от менструалния цикъл, а прогестерон - в 21-ви - 22-ри ден от цикъла. При изследване на пролактин стресът, емоционалното напрежение, дори страхът преди изследването, могат да доведат до умерено повишение на резултатите. Определянето на тестостерон е добре да става сутрин до 11ч., когато нивата му са най-високи. Употребата на глюкокортикоидни препарати, някои антибиотици, естроген съдържащи медикаменти или хранителни добавки, могат да повлияят резултатите за някои полови хормони.
Четвъртата кампания е туморен маркер по избор от: CEA, total PSA, CA 125, CA 15-3, CA 19-9, AFP. До края на април цената на всеки от тях е намалена на 8лв. вместо 17лв. Пациентите могат да изберат един или да ги комбинират.
Тази кампания е насочена предимно към пациенти, които имат установено онкологично заболяване и подлежат на редовно проследяване - следоперативно или по време на провеждане на терапия, а също така и в периоди на ремисия, с цел ранно откриване на рецидиви. Туморните маркери са белтъци, които са продукт на раковите клетки и се образуват в отговор на прогресиране на туморния процес. Повечето от тези маркери са специфични за конкретен орган, но също така е възможно да се повишат и при наличие на туморен процес с друга локализация, както и много от тях могат да се повишат неспецифично при процеси, които не са с туморен произход, най-често възпалителни изменения на съответния орган. Затова е добре резултатите от тези изследвания да бъдат консултирани с лекар и интерпретирани съобразно конкретното състояние на пациента и в комбинация с други лабораторни или образни изследвания.
Повече за туморните маркери, включени в месечните кампании
PSA (простатспецифичен антиген) - единственият туморен маркер, който е признат и се използва като скринингов маркер за рак на простататната жлеза. При изследването му трябва да се съблюдават следните изисквания - да няма еякулации в последнити 48 часа, да не се провежда по-рано от 7 дни след ректално туширане на простатната жлеза или трансректално ултразвуково изследване на простатната жлеза и урологични процедури, поне 6 седмици след биопсия на простатата и поне 8 седмици след лечение на простатит.
СА 125 - маркер, който се използва за диагностика и контрол на лечението на рак на яйчника. Той може да се повиши неспецифично и при възпалителни и доброкачествени заболявания в малкия таз. Трябва де се отчита и фактът, че не всички тумори на яйчника секретират този маркер, затова, при диагностиката им, трябва да се използват и други лабораторни тестове (например НЕ4 ) и диагностични методи.
СА 15-3 - този туморен маркер се използва за контрол на лечението на рак на млечните жлези и при проследяване за рецидиви на заболяването при първоначално високи нива на маркера.Той може да се повиши и при други туморни локализации (бял дроб, дебело черво, черен дроб, яйчник, ендометриум и др.), както и при доброкачествени образувания на млечните жлези.
СА 19-9 - раков антиген, който се повишава при почти всички пациенти с тумори на стомашно-чревния тракт - жлъчен мехур, дебело черво, особено при рак на панкреаса. При 10% от хората липсва ген, който кодира този антиген, поради което, при тях отсъства възможността за неговия синтез и при туморни заболявания с тази локализация, нивата му остават неоткриваеми.
AFP (Алфа фетопротеин) - маркерът се използва при диагностиката на първични тумори на черния дроб, също така при откриване на метастази от други карциноми в черния дроб. Подходящ е при проследяване на високорискови пациенти от развитие на чернодробен карцином ( хронинични хепатити, чернодробна цироза, дефицит на алфа-1 антитрипсин). Повишава се и при герминативни тумори на тестисите. При бременни жени, проследеване на нивата му през втория триместър дава информация дали плодът се развива правилно. Повишението му може да е свързано с дефекти на невралната тръба, дефекти в отделителната система на плода и др. аномалии, а понижените му концентрации може да са свързани с хромозомни аномалии (Синдром на Даун, синдром на Едуардс, синдром на Патау).
СЕА (карцино-ембрионален антиген) - неспецифичен маркер. Използва се при диагностиката на редица тумори, на първо място на рака на дебелото черво и ректума. Повишава се и при злокачествени процеси на белия дроб, млечните жлези, панкреас, стомах, яйчници. Комбинацията му с други орган-специфични туморни маркери, повишава значително диагностичната му стойност. Редица доброкачествени процеси също могат да доведат до повишение на стойностите му - възпалителни заболявания на червата, панкреатит, цироза, пневмония, бронхит, туберкулоза, автоумунни забулявания както и при пушачи. Резултатите от изследванията трябва да се тълкуват от лекар.
Профилактичните кампании на лаборатория „ЛИНА” се извършват в самостоятелните й филиали в областите Варна, Бургас и Ямбол. Таксата манипуация е 2 лв. Резултатите могат да бъдат получени на място или проверени онлайн на сайта www.lina-bg.com.
ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗГОТВЕНИЯ ОТ ГЕРБ ЗАКОН ЗА ЦЕНЗУРА НА МЕДИИТЕ В ИНТЕРНЕТ СПИРАМЕ ВЪЗМОЖНОСТТА ЗА ПИСАНЕ НА КОМЕНТАРИ БЕЗ АВТОР В САЙТА!
ЗА ДА КОМЕНТИРАТЕ СТАТИЯТА, МОЛЯ, РЕГИСТРИРАЙТЕ СЕ ЗА СЕКУНДИ ТУК - https://petel.bg/registration.html