Здравеопазването в България е огромен бизнес, а най-доходоносната му част е болничното лечение. Това заявиха медицинските сестри във Варна на днешния протест, на който се събраха служители и от други градове, предаде репортер на Moreto.net.
"От 1999 до 2017 са се сменили 22 министри, които не са решили даже един от проблемите на медицинските специалисти. За същия период обаче всички те прокарват закони, с които превръщат здравеопазването в България в един много добър и доходоносен бизнес. Обясняват ни как общинските лечебни заведения редовно потъват в дългове, а в същото време са открити 138 частни болници. Само за 4 години са открити 40. Кой инвестира в отрасъл, който ни представят като губещ? Парите на НЗОК за лечение растат главоломно. През 2006 г. те са 614 млн. лв., през 2009 г. - 934 млн. лв., а през 2014 г. - 1.6 милиарда. В анализа на реформата на здравния сектор на Световната банка се казва, че покритието от профилактични здравни услуги е ниско и че българите се хоспитализират много по-често от останалите страни в Европа - защо? Системата не работи правилно, това е целенасочена политика, целяща превръщането ни в бели роби, които да поддържат доходоносния им бизнес", заяви Росица Николова, един от организаторите на протеста на медицинските сестри в морската столица.
Специалистите настояват за по-високи заплати и за по-добри условия на труд. Те дадоха срок до 1 април на министърът на здравеопазването Кирил Ананиев да изготви методика за заплащането на медицинските сестри у нас. Ако това не бъде спазено протестните действия в морската столица ще продължат.
ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗГОТВЕНИЯ ОТ ГЕРБ ЗАКОН ЗА ЦЕНЗУРА НА МЕДИИТЕ В ИНТЕРНЕТ СПИРАМЕ ВЪЗМОЖНОСТТА ЗА ПИСАНЕ НА КОМЕНТАРИ БЕЗ АВТОР В САЙТА!
ЗА ДА КОМЕНТИРАТЕ СТАТИЯТА, МОЛЯ, РЕГИСТРИРАЙТЕ СЕ ЗА СЕКУНДИ ТУК - https://petel.bg/registration.html