Снимка: Булфото, архив

Всички българи, които получават по 600-700 лв., са готови да протестират. Зрее напрежение в много недофинансирани сфери – социални домове, библиотеки, културни учреждения. За това предупреди лидерът на КНСБ Пламен Димитров, който беше във Варна за поредната лекция от цикъла MASTERCLASS WORK 4.0, съобщава Moreto.net.

В дискусията със студенти и преподаватели от ВСУ участваха зам.-министърът на образованието и науката Петър Николов, зам.-министърът на труда и социалната политика Султанка Петрова, кметът на Варна Иван Портних, представители на местната власт, на неправителствени организации, работодатели.

В България се предлага една доста плаха стратегия отпреди две години. Големият отсъстващ в този дебат, засега е бизнеса. Затова правим тази провокация – да влезем в университетите и да стартираме дебат по тази тема, заедно с министрите, които са най-готови, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров.

Той отново повтори искането на КНСБ за финансиране на цялостна програма за дигитални умения на всички българи. Тя ще струва около 1 млрд. евро, по 200 млн. за следващите пет години. Изглежда непосилно, но с европейско финансиране е напълно постижимо“, добави Пламен Димитров.

 „Министерството на образованието от няколко години работи усилено по темата „Дигитализация“, но инвестициите дълго време бяха в сферата на основното и средното обучение. Уменията в дигиталната сфера отварят широко ножицата на неравенството и училището трябва да преодолее този проблем, да даде равен старт в предстоящото излизане на пазара на труда. В момента приоритет е да се направи пробив по „Индустрия 4.0“ и във висшето образование. Тук са големите шансове да се създаде уникален продукт, който да промени и икономиката на страната. Това е голямата ни цел“, коментира и зам.-министърът на образованието и науката Петър Николов.

„Висшите учебни заведения могат да дадат старт за този дигитален диалог, от който имаме нужда. Министерството на труда и социалната политика работи в тази посока. Вниманието е насочено към обучения, вкл. и към работещите в големи предприятия. Подпомагат се работодатели да наемат хора, които са отчаяни, млади хора до 29 г. както и над 55 г. Ще обучим около 5500 души. За нас е важно високо дигитално равнище, което се оказва изискване на пазара на труда“, разкри на свой ред зам.-министърът на труда и социалната политика Султанка Петрова.

 

ВЪВ ВРЪЗКА С ИЗГОТВЕНИЯ ОТ ГЕРБ ЗАКОН ЗА ЦЕНЗУРА НА МЕДИИТЕ В ИНТЕРНЕТ СПИРАМЕ ВЪЗМОЖНОСТТА ЗА ПИСАНЕ НА КОМЕНТАРИ БЕЗ АВТОР В САЙТА!

ЗА ДА КОМЕНТИРАТЕ СТАТИЯТА, МОЛЯ, РЕГИСТРИРАЙТЕ СЕ ЗА СЕКУНДИ ТУК - https://petel.bg/registration.html