Ферарио Спасов пое школата на Ботев (Пловдив) на 26-ти март 2019 година. В края на сезона специалистът даде обширно интервю за клубния сайт на „канарчетата“, в което сподели идеите си за развитието на „жълто-черните“ таланти, както и промените, които ще наложи в академията на пловдивчани.
- Изминаха два месеца откакто застанахте начело на школата на Ботев. Какво е първото Ви впечатление от „жълто-черната“ академия?
- Това, че се съгласих да поема школата на Ботев, е голяма отговорност и предизвикателство за мен. Първите ми впечатления са, че имаме чудесни условия за подготовка на младите ни футболисти. Това, което е направено тук, отговаря на всички изисквания ние да имаме добри отбори, добра селекция и добра подготовка. Имаме добре подготвени треньори, във всеки един отбор има доста талантливи футболисти. На базата на тези впечатления и моя опит в детско-юношеския футбол, ние ще развием една нова стратегия, която ще наложим през следващия сезон.
- За този кратък период вече изпитахте радостта от спечелването на два от най-значимите трофеи в детско-юношеския футбол в България - Елитната юношеска група до 17 години и Купата на БФС при набор 2005. Важни ли са трофеите и победите за школа като Ботев?
- Това са хубави моменти, когато печелиш и си на първо място. Забравяш за напрежението, натоварването, спечелването на един трофей осмисля цялата година, цялата подготовка на треньорите, състезателите и родителите, които подкрепят децата си. Оттук нататък трябва да съм ясен - искам максимално от всички отбори да постигат резултати. Спечелването на един трофей дава самочувствие на децата. Освен това, на нас ни дава възможност да привчелем други футболисти от други места, които искат да бъдат част от успехите на Ботев. Няма от мен да чуете, че резултатите нямат значение. Не. Те имат много голямо значение. Затова съм поставил като цел на треньорите да се гони винаги първото място и спечелване на Купата. Защото само при поставянето на такива изисквания можем да видим дали треньорите се справят в тази среда, кои играчи могат да реагират. Защото не е сериозно да нямаме изисквания към децата и когато влезнат в мъжкия футбол да искаме победа във всеки мач. Това няма как да стане, затова ще искам от всяка една възраст да търси максималното в представянето си.
- Вече са ясни промените в треньорския състав на детско-юношеската школа на Ботев. Какво доведе до тяхното налагане?
- Наведе го преструктурирането, за което вече споменах. Направихме доста събирания и взехме решение, че трябва да обединим отборите в Елитните групи. По начина, по който е структуриран мъжкия отбор. Трябва да следваме този модел, да разполагаме с достатъчен брой футболисти, а не да се задъхваме в безмислени мачове, които не помагат за израстването на самите отбори. Ще следваме тактическата схема на първия отбор, независимо кой е треньор. В елитните групи U19 и U17 ние трябва да се движим по програма, която е изключително близка като натоварвания, изисквания и тактическа схема до мъжкия отбор. За да може да бъде преходът по-плавен и по-безпроблемен, а не да се изпитва този голям стрес, който го наблюдаваме. Но това не е проблем само за Ботев, а като цяло за прехода от юношеския в мъжкия футбол. Убеден съм, че при правилно структуриране на отборите и на подоготовката, до една година доста сериозно ще имаме присъствие не само в детско-юношеския футбол, а там където е най-важно - в мъжкия отбор.
- В продължение на няколко сезона бяхте част от школата на Литекс, когато „оранжевата“ академия бе в най-силните си години. Ще взаимствате ли някои от идеите, които бяхте наложили в Ловеч?
- Точно това са идеите - преструктурирането, което предстои. Със Стефан Яръмов, който в момента отговаря за школата на ЦСКА, ние поставихме точно тези основи и изквания в Литекс. Създаването на отбори, които са по модел на мъжкия отбор. С необходимата селекция и в двете посоки - както привличане на футболисти, така и освобождаването на тези, които треньорите преценят, че трябва да се разделим с тях, за да имат шанс да играят на други места. Аз мисля, че този модел е правилен, защото за тези години излязоха изключително качествени състезатели от школата на Литекс.
- Ботев разполага с най-добрите условия за подготовка на юноши в България. Виждате ли сред настоящите юноши футболисти с достатъчно талант за мъжкия отбор на „канарчетата?
- Ако трябва да съм обективен - това засега по-скоро е желание на феновете и ръководството тези млади играчи да получат изява в първия отбор. Но преходът е много труден, изостава се кондиционно и технически. Когато отидат в първия отбор и бъдат подложени на натоварвания се вижда, че много от младите футболисти не издържат и не могат трайно да се настанят в мъжкия футбол. На нас ни предстои много работа, защото първият отбор не е даденост, трябва да се завоюва мястото в него. Трябва да си готов кондиционно, тактически, технически, за да може не само да подпишеш договор, а да имаш присъствие в първия отбор. Осмислянето на цялата работа в академията е колко футболисти ще заиграят в първия отбор.
-В Ловеч успяхте да развиете футболисти като Александър Цветков, Антон Недялков, Илия и Георги Миланови, Кирил Десподов, Кристиян Малинов. Каква е причината за трудния преход от юношеския към мъжкия футбол?
- Аз единствено контролирам този процес, много са важни треньорите, които се занимават с младите футболисти. В Ловеч и тук разполагаме с много качествени треньори, но те трябва да повишат самите изисквания. В Ловеч ние променихме изискванията към футболистите и затова нямаше текучество в треньорите, те много ясно знаеха какви са нашите изисквания. Поставяхме ясни и разбираеми послания и за две години и половина излезе една много голяма група от талантливи играчи, не само тези, които споменахте. С правилно преструктуриране и подготовка и най-вече с капацитета на самите треньори се постигат резултати. Условията, организацията и хората, които се занимават с детско-юношеския футбол в Ботев, предразполагат тук да постигнем същите резултати. И аз ще съм безкомпромисен и последователен това да се случи и тук.
- Един от най-големите проблеми на детско-юношеския футбол в България са прекалените амбиции на някои родители. Как ще се справите с този проблем?
- Родителите нямат информация какво се случва. Това е другото нещо, което ще променим. Ще правим родителски срещи, те няма да са чести, но е съвсем нормално в началото на подготовката и първенствата треньорите да дават информация на тези родители, а не те да черпят информация от това, което виждат. По един начин изглеждат нещата, ако те се обяснят от специалист, родителите ако имат въпроси да ги задават в съвсем нормален вид. Всеки си гледа детето от собствената гледна точка, но когато треньорите обосноват това, което са направили, аз мисля, че тогава контактът с родителите ще бъде по начина, по който трябва да бъде. Родителите са фактор, който аз не мога да пренебрегна, но работата с тях и информацията, която те получават, е много малка и това трябва да се подобри.
- Предстои лятната подготовка на отборите, наясно ли сте как ще протече тя?
- Наясно сме с датите и местата, където евентуално ще бъдат отборите. Това, което ще изисквам от треньорите, ще е в кондиционно отношение да бъдем безкомпромисни. Има много деца, които технически са много добре, но големите ни резерви са в кондиционно отношение. Тактиката вече е работа на самите треньори, схемата на първия отбор ще предопредели тактиката, по която ще се готвим.
- Как стои въпросът със селекцията в детско-юношеската школа на ПФК Ботев Пловдив?
- Работата на нашите селекционери Трифон Пачев, Митко Младенов и Наско Пашев се вижда. Постоянно имаме информация за деца, които влизат в нашето полизрение и се привличат. Ботев е клуб, който трябва да генерира най-доброто от пловдивския футбол и най-добрите юноши от Пловдив трябва да играят в Ботев. На този етап виждам една несигурност в родителите, но мисля, че самото име Ботев трябва да генерира най-доброто. Всички трябва да работим в тази насока - че тук децата ще се чувстват най-добре и ще имат най-добрата перспектива за развитие.