Испанската национална полиция, в сътрудничество с Испанската данъчна агенция, Европол и Интерпол, разбиха организирана престъпна група, заподозряна в манипулиране на спортни събития, както и в използване на сателитна технология за получаване на информация за развоя на мачове преди букмейкърите, съобщиха от Интерпол.
Арестувани са 23 заподозрени, включително един от лидерите на групата, който е задържан на базата на червена бюлетина на Интерпол за международно издирване.
Операцията започна през 2020 година, когато испански служители откриха поредица от подозрителни онлайн спортни залагания на международни събития по тенис на маса. След анализ на наличните данни разследващите установили престъпна мрежа, съставена от хора от румънски и български произход.
Членовете на този престъпен кръг са уреждали мачове извън Испания, като подкупвали спортисти, основно от Румъния и България, пише Франс прес. След като резултатите се съгласуват, членовете на престъпната група, базирани в Испания, правят онлайн залагания в огромен мащаб, съобщиха още от Интерпол.
В хода на разследването полицаите разкриха криминален процес, при който групата е получавала достъп до информация за мача преди букмейкърите, което им позволява да правят залози със сигурна печалба. Чрез напреднала технология те получавали достъп до видео сигнали на живо от цял свят, направо от стадиони, терени и арени. Прихващането на тези сигнали им дава предимство пред букмейкърите, които разчитали на по-бавни сателитни емисии и предавания за едни и същи събития.
Процесът е повторен в азиатските и южноамериканските футболни лиги, Лигата на нациите на УЕФА, Бундеслигата, мачовете от Световното първенство в Катар 2022 и тенис турнирите на ATP и ITF.
Въпреки събирането на значителни печалби, групата избягва разкриването чрез използване на самоличността на трети лица и различни банкови сметки, за да прави залози, без да буди подозрение.
Сред арестуваните е търговец от голям букмейкър, който в съучастие с престъпната група валидирал онлайн залози, направени от престъпната мрежа, се казва в информацията на interpol.int.