Както неведнъж сме споменавали, футболът е алогична игра. Понякога в него се случват неща, които никой не може да си обясни, но тъкмо това го прави толкова велик. Освен на терена, доста аспекти се решават още в офисите, в съблекалните, та дори и вкъщи на масата след употребата на сериозно количество алкохол.

 

 В този ред на мисли историята на играта изобилства от наистина шокиращи решения, които трудно биха могли да имат своето логично обяснение. Дали става въпрос за трансфер, уволнение, назначение и т.н., тук ще ви разкрием 10 от най-изненадващите моменти, които са съпътствали любимата игра. (б.р. – случаите са свързани само с британския футбол)

10) Резервата Стивън Коукър преминава в Ливърпул
Може и да се повтаряме, но това е едно от най-странните решения от съвременната история на английския футбол. Дори самият Коулкър е бил доста изненадан от привличането си под наем в Ливърпул: „Това беше малък шок, тъй като имах лош период в Саутхямптън и не играех редовно.“ Въпреки това, защитникът на КПР, който се подвизаваше като преотстъпен при „светците“, някак си се озова на „Анфийлд“. Той изигра точно 4 мача за мърсисайдци, в които се появяваше предимно като нападател в заключителните минути от двубоите. Веднага след това Коулкър постъпи в клиника, за да се пребори с психическите си проблеми, които го съпътстваха през по-голямата част от кариерата му.

9) Европейски клубен шампион зарязва Юве заради… Мидълзбро!
Разбира се, че става въпрос за легендарния нападател Фабрицио Раванели. Белокосият играч дори вкара гола във финала на Шампионската лига срещу Аякс, който помогна на „бианконерите“ да стъпят на европейския връх за втори и до момента последен път. По това време Раванели бе на върха на кариерата си, но месец и половина след заветния финал, той вече бе собственост на английския Мидълзбро. Тимът от „Ривърсайд“ бе спечелил промоция в елита година по-рано и в никои случаи не бе сред грандовете във Висшата лига. Раванели вкара 31 гола за Боро и помогна за достигането на финалите за ФА Къп и Купата на лигата. Междувременно обаче неговите попадения не можаха да спасят Мидълзбро от изпадане.

8) Носител на „Златната топка“ избира Саутхямптън пред Барселона
80-те са странен период във футбола, като след малко ще ви дадем още доводи, подкрепящи това твърдение. Решенията на Кевин Кийгън винаги са будели въпросителни. Първо той заряза така успешния тим на Ливърпул, за да осъществи рекорден трансфер в западногерманския Хамбургер. Там  успя да стане шампион на Бундеслигата и да достигне финал в КЕШ през 1980-та, като междувременно бе награден два пъти със „Златната топка“. И когато на масата се появиха оферти от колосите Ювентус и Барселона, Кийгън ги отказа, за да се присъедини към… Саутхямптън! Тимът на Лори МакМенеми бе сред посредствените на Острова, но благодарение на усилията на Кевин, „светците“ успяха да завършат сезон 1980/81 на 6-то място в Първа дивизия – рекордно високо за тях.

7) Брайън Клъф поема най-омразния си клуб
Историята е добре позната на повечето фенове на играта. Харизматичният и арогантен Брайън Клъф едва ли някога е смятал, че ще му се удаде подобна възможност. Все пак през по-голямата част от кариерата си той винаги е критикувал тима на Лийдс Юнайтед заради грубия им стил на игра, а враждата му с наставника на йоркшърци Дон Реви е пословична. Когато обаче Реви напуска „Еланд Роуд“, за да застане начело на националния отбор на Англия, „пауните“ шокиращо се обръщат тъкмо към Клъф. Той приема предизвикателството, което учудва цялата футболна общественост на Острова. Разбира се, за Клъф нещата не се развиват никак добре, тъй като футболистите на Лийдс добре си спомнят обидите му по техен адрес. Той изкарва на „Еланд Роуд“ точно 44 дни, преди да бъде уволнен и да получи тлъста неустойка.

6) Мениджър напуска клуба си в най-легендарния му сезон
Познато ли ви е името Рон Саундърс? Не? Подсказваме – това е човекът, който превръща Астън Вила в истински гигант на футбола в Англия в края на 70-те и началото на 80-те години на 20-ти век. Под негово ръководство бирмингамци стават шампиони на Първа дивизия за сезон 1980/81 и за пръв път в историята си се класират в турнира за КЕШ. Вила прави сериозен пробив, но през февруари 1982г. между Саундърс и борда на клуба възниква сериозен спор, тъй като тимът е в средата на таблицата в шампионата, но пък е на четвъртфинал в Европа. Мениджърът хвърля оставка и така „виланите“ попадат под ръководството на скаута Тони Бартън, който успява да извърви целия път и в края на кампанията купата е донесена на „Вила Парк“.

5) Аржентинска легенда подписва с шотландски клуб, който не е Рейнджърс или Селтик
В един прекрасен ден през 2000 г. мениджърът на скромния шотландски Дънди, Ивано Бонети, заяви на всеослушание, че в клуба ще пристигне световен вицешампион. Едва ли обаче някой е очаквал това да е точно Клаудио Каниджа. Сина на вятъра не само, че заигра за Дънди, но и отбеляза гол в дебюта си срещу Абърдийн на „Питодри Стейдиъм“. Всички бяха във възторг р – все пак Каниджа бе играл рамо до рамо с Диего Армандо Марадона и бе със сериозна заслуга Аржентина да достигне финала на Световното първенство през 1990 г., макар и той да пропусна въпросния мач заради наказание. Въпреки че беше на 33, нападателят се целеше в място в състава на „гаучосите“ за Мондиала в Корея и Япония. След само 1 сезон в Дънди, Клаудио бе взет в гранда Рейнджърс и все пак си осигури билет за Световното.

4) Да зарежеш Барселона заради Чарлтън?
По-запалените от вас почти сигурно са чували за датския футболист Алан Симонсен. Той бе един от основните играчи на Борусия Мьонхенгладбах през 70-те, когато „жребчетата“ бяха истински хегемон в Бундеслигата и когато те успяха да спечелят Купата на УЕФА цели 2 пъти и дори да играят финал за КЕШ. Симонсен бе награден със „Златната топка“ за 1977г., а няколко години по-късно дори премина в Барселона. Датчанинът тъкмо бе помогнал на каталунците да спечелят КНК за 1982 г., когато реши да напусне и да премине в скромния английски Чарлтън Атлетик, който по това време се намираше във Втора дивизия. Трансферът бе на стойност 300 000 паунда и бързо се разбра, че това е сериозна грешка. „Адикс“ не успяха да платят сериозната заплата на Симонсен, който след само 6 месеца на „Дъ Вали“ си тръгна и се върна в родината си Дания, за да доиграе кариерата си във Вейле.

3) Да изтъргуваш Транмиър за Байерн
Звучи като научна фантастика, но пък точно такава бе съдбата на младия флангови играч Дейл Дженингс. Той бе едва на 18 години, когато проби в състава на третодивизионния английски Транмиър Роувърс и направи добро впечатление. Едва ли дори той обаче е предполагал, че ще бъде потърсен от Байерн през 2011 година. Баварците изпратиха легендата Дитмар Хаман да го посети в дома му и да го убеди да се присъедини към тима. Самият Хаман също го бе препоръчал. Така Дженингс се озова в Мюнхен, но така и не успя да пробие в първия отбор. Той бе поставен в дубъла, а постоянни травми опропастиха бъдещето му в немския гигант. Самият играч казва за престоя си в Байерн: „Оставаше ми година от договора и се замислих дали наистина ще успея да играя в този отбор. Когато приятелката ми забременя разбрах, че е време да се върна в Англия.“ Така той заигра за Барнзли, а в момента е футболист на аматьорския Рънкорн Таун.

2) Ирландската издънка на Юве
Предполагам добре помните, че в даден период от кариерата си дори лорд Бендтнер носи черно-бялата фланелка на торинския гранд, нали? Това беше доста странно, но пък настоящата история буквално праща тази с Бендтнер да яде пуканки на дивана. Тук се разказва за играч на име Рони О’Брайън, който е младежки национал на Република Ирландия и играе рамо до рамо с футболисти като Роби Кийн и Деймиън Дъф в края на 90-те. Когато договорът на 20-годишния халф с Мидълзбро изтече, той намери приют не къде да е, а на „Деле Алпи“! Едва ли дори самият О’Брайън е успял да повярва на късмета си. За 3 години в Юве, той не изигра нито един мач в Калчото, а единственото му появяване в игра бе в мач от турнира Интертото. Ирландецът бе пращан под наем в други нискоразрядни тимове, а през 2002 г. напусна и подписа с американския ФК Далас.

1) Човекът, който разгневи цял Глазгоу
Може би някъде по света е добре прието градски врагове да разменят футболисти. Това най-вече важи за миланските грандове Милан и Интер, които честичко трампят играчи. Когато стане въпрос за вечните врагове в шотландския футбол Селтик и Рейнджърс, обаче и дума не може да става за размяна на футболисти! Явно някой бе забравил да каже това на нападателя Мо Джонстън. Той първо изкара 3 сезона в Селтик, превръщайки се в основен голмайстор на тима, а когато потърси ново предизвикателство в лицето на френския Нант, той заяви: „Няма друг британски клуб, в който бих играл, освен Селтик!“ Феновете на „детелините“ очакваха неговото завръщане на „Хемпдън Парк“, когато футболът в Лига 1 му омръзне. Вместо това обаче, Джонстън подписа с Рейнджърс. Цял Глазгоу потъна в гняв, още повече, че Мо беше първият католик, който пристига на „Айброкс“. От Селтик го намразиха заради измяната му, а от Рейнджърс – заради миналото и религията му. Постепенно обаче Джонстън успя да преобърне мнението на „сините“ фенове за себе си, бележейки солидно количество голове.
Иван АЛЕКСАНДРОВ/ОтЗасада
Б.р. – заглавието е на агенция БЛИЦ