Югозападната Трета лига определено е най-силната аматьорска група у нас. Тук най-трудно се влиза във Втора лига,играят дори и куп бивши национали,всеки отбор има своите амбиции! И много често – буквално 3-4 отбора се борят за скъпоценното първо място. На всички е ясно,че без помощ /и то сериозна/ от местната община, футбол тук просто няма да има. Няма и как да има, след като в сила влезе и безумния закон за ограниченията на реклама на Бет компаниите.
Да погледнем кой на какво разчита от своята община в Пиринската Бундеслига. През миналата година Миньор Перник, Вихрен и Чавдар Етрополе бяха фаворити. Чавдар, начело с Иван Иванов, имаше бюджет от близо милион. Но! Но дойдоха изборите през октомври, дойде нов кмет и… Чавдар приключи с участието си в групата! Сега в Етрополе започват от нулата в областните групи с нов отбор. Видно е – без общината не става!
За новия сезон като фаворити се очертават ФК Кюстендил и Вихрен. В града под Хисарлъка общината дава сериозните 350 000 лева. Прави се свръхамбициозна селекция. Върнаха се Дани Младенов, Димитър Илиев, Аци Александров, Даниел Гогов, Боян Стойнев… Местни хора с амбиции. И сериозен бюджет. Така се прави! А със сигурност новият кмет ще помогне и по други начини.
Въпреки,че няма традиции, ФК Банско също разчита на много сериозен бюджет и помощ от Общината – 300 000 лева. И отборът е подсигурен финансово, налага и местни футболисти, без амбиции за първото място. По подобен начин стоят нещата и в Ботев Ихтиман, и в Рилски спортист, където разчитат на поне 200 бона от местната община.
Като скрит фаворит за новия сезон на Югозапад се очертава Оборище Панагюрище. Само преди дни таекуондистът Желязко Гагов спечели касираните избори. Тук, бюджетът на ФК Панагюрище се формира по интересен начин. Колкото даде общината, толкова дава и подсигуреният пак от общината спонсор Асарел. Тоест при 200 000 от местната власт, бюджетът става много сериозен – 400 000 лева…
И накрая – уж големият фаворит Вихрен. Само със 120 000 лева от общината. Само с парите от властта ,Вихрен ще изпадне в областните групи. Ръководните фактори в местната власт и ОбС могат да се замислят много сериозно. Да погледнат какво дава община Банско, която също е туристическа дестинация. Или пък съседите от Петрич, където помощта от общината от 2016 година насам неизменно всяка година е четирикратно повече. Независимо Беласица в коя група играе.
А ако погледнем към Радомир, Дупница и Симитли – без общините просто няма да има футбол. А те едва ли имат възможностите на колегите си в Кюстендил, Перник, Сандански и Банско. Такава е реалността към днешна дата на Югозапад…