Първата жена - съдия, ръководила мач от английската Висша лига Ребека Уелч бе приета в Залата на славата на Националния футболен музей в Англия. 40-годишната Уелч влезе в историята, когато ръководи срещата от местния футболен елит при мъжете между Фулъм и Бърнли на 23 декември миналата година. През лятото тя прекрати съдийската си кариера, за да стане мениджър на избраната група от рефери за професионалния футбол при жените в организацията на реферите в Англия, подкрепяйки развитието на длъжностни лица в женската Суперлига и Чемпиъншип на страната.
Уелч беше пионер още преди да влезе в историята на Висшата лига. Тя прави първите си стъпки в съдийството през 2010 година, стана професионален футболен съдия през 2019-а и беше първата жена, която ръководи среща от Английската футболна лига, когато съдийства на двубоя межсу Харогейт и Порт Вейл през 2021-а. Ребека Уелч е ръководила два финала за ФА Къп при жените жени през 2017-а и 2020 година и бе ангажирана за последното Световно първенство за жени и Евро 2022, както и за финала на Шампионската лига за жени през миналия сезон.
Уелч беше и сред длъжностните лица на футболния турнир на Олимпийските игри в Париж през лятото, преди да влезе в ролята на мениджър. Днес тя бе въведена в Залата на славата на церемония в Националния футболен музей в Манчестър.
"Моето приключение започна преди 13 години, а сега съм приета в Залата на славата на Националния футболен музей сред легендите на играта. Важно е за момичетата и момчетата да видят жена да присъства на върха във футболната игра, защото това ги кара да вярват, че също могат да бъдат там", коментира Ребека Уелч.
"Съдийството ми даде толкова много, включително невероятни спомени. Надявам се да продължа да виждам млади хора, които се възползват от възможностите за развитие. Ще бъда много развълнувана, ако моят път вдъхнови поне един човек", добави Уелч.
Главният изпълнителен директор на Националния футболен музей Тим Дезмънд каза: "Постиженията на Ребека във футбола не са нищо друго освен изключителни. Тя е ярък пример за всеки, който иска да направи съдийска кариера и ние сме щастливи да я въведем в Залата на славата на Националния музей."
Следвай ни: