Докога само ще отбелязваме изминалите години от САЩ ’94 и ще предприемем ли някакви действия за възраждане на футбола и спорта в България? За всички е ясно в колко тежко положение се намира спорта и по-специално българският футбол. Ние от Sportal.bg решихме да изготвим една примерна пирамида за това кой каква отговорност носи за развитието на футбола в България и как би могъл да допринесе за неговото стабилизиране. В следващите редове ще ви предложим нашето становище за тази подредба.
Държава - основата на всеки спорт трябва да бъде държавата и по-конкретно финансирането и осигуряването на нормални условия за спортистите. Всички знаем в какво състояние се намират спортните бази в България и в какви условия тренират младите ни футболисти. Според нас, за да тръгнат нещата във футбола ни към по-добро е нужно намеса на държавата и инвестиране в материалната база. Приоритет на всяка държава е нейното население да бъде здраво и има много световни примери с инвестиции в бази с договори за стопанисване и развитие на здрави хора, като по този начин се облекчава здравеопазването.
БФС - веднага след държавата според нас идва ролята на Българския футболен съюз, който да категоризира школите в страната ни, да спусне методика и да следи как се изразходват средствата отпуснати от държавата.
Клубовете - за жалост в последните години родните клубове не обръщат внимание на своите академии и дори ги приемат за тежест. Намираме се в такава ситуация, в която се изгуби основната функция на една футболна школа да създава футболисти за първия отбор. В момента много от академиите в България се поддържат, тъй като наредбата го изисква. Според нас, за да тръгне българският футбол нагоре е нужно след държава и БФС, клубовете също да вложат средства, усилия и човешки ресурс, за да може от школата да излизат качествени и подготвени футболисти за мъжкия отбор. Тук интересен факт е колко доходоносен бизнес би било това на фона на трансферни суми, които се плащат в днешно време за млади играчи, но въпреки това в България все още никой клуб не иска да се възползва от това.
Академии - следващата по значимост структура за по-добро футболна бъдеще в родината ни. Тук ролята на школата е да бъде изградена от професионалисти - директор, скаути, треньори, физиотерапевти, психолози, медицински лица и т.н. В България масово липсва инвестиране в собствените треньори и не се търси тяхното развитие. Всички големи клубове по света разчитат изключително много на своите академии за захранване на първите си отбори или за изходящи трансфери, които носят чист финансов приход (предвид сегашните правила за финансовия феърплей, това се оказва много важен елемент).
Треньорите - ще започнем с това, че в България има много кадърни и работещи треньори, но работят в условия, които не отговарят на нормалните в Европа. Като тръгнем от заплащането, преминем през недостатъчния щаб и завършим с терените, на които се налага да тренират децата. Според нас тук родните специалисти са пряко зависими от клубовете и академиите за това всички тези условия да бъдат по-добри. Треньорите съответно пък имат задачата да не спират да се учат и усъвършенстват, като по този начин да бъдат максимално полезни в обучението на младите футболисти. В момента поради ниското заплащане се случва някои треньори да търсят допълнителни доходи чрез индивидуални тренировки или друга работа. Още един проблем е и търсенето на резултати в детско-юношеския футбол породен от натиск на ръководители, голямо его или използването на юношеската кариера за трамплин към професионална.
Родителите - един от изключително сериозните проблеми в последните години в детско-юношеския футбол в България. Много от родителите в страната ни прекрачват всякакви граници по време на детските мачове. Тяхната роля не се изразява в това да крещят истерично, да дават съвети на треньорите и децата или да обиждат съдиите. Ролята на родителите е да възпитават децата си и да ги подкрепят в осъществяването на мечтите им. Тъй като този проблем е изключително сериозен и решаването му зависи от много фактори, според нас подобряването на базите ще позволи на Академиите да упражняват контрол върху тези родители, които не спазват добрия тон.
Играчите - те са върхът на нашата пирамида. Всички знаем, че България е раждала и продължава да ражда големи футболни таланти, но заради цялото това бездействие на държавата ни през последните 20 години се стигна до това състояние на футбола. Младите футболисти имат нужда от условия и специалисти, които да им помогнат в тяхното развитие. Да, живеем във времена, в които има прекалено много неща, които да разсеят и отклонят един младеж от правилния път, но намесата на специалистите работещи в академиите би била полезна.
За финал ще споменем, че ако всички тези неща описани по-горе се случат, ще е нужно и време, за да дадат резултат и България да има новите Стоичков, Балъков, Бербатов, Стилиян и Мартин Петров. Много добре сме наясно, че всички тези промени са свързани с изключително голям финансов ресурс, но футбол в днешно време се прави с пари. Друг ключов момент е и промяна в манталитета на българина, защото мисленето на дребно, корупцията и липсата на дългосрочна стратегия води до там да се срамуваме от националния ни отбор в последните години.
Ние от "Лигата на талантите" ще продължим да насърчаваме младите таланти на България и ще бъдем добрия пример, чрез който футболът в страната ни да се подобрява. За да може един ден отново да се гордеем с футболистите си и да бъдем онази футболна сила, която бяхме.
Следвай ни: