Селекционерът на националния отбор Илиан Илиев даде интервю пред Sportal.bg от Варна. Бившият халф на Бенфика се обяви твърдо против увеличаването на зимната пауза в родния футбол за сметка на лятната такава. Наставникът на Черно море говори и за очакванията си относно втория полусезон в родния футбол.
Здравейте! Къде ви намирам? Как върви подготовката на Черно море?
- Здравейте, намирате ме във Варна. Всичко върви нормално, готвим се. Имаме някои контузени в състава, но се надяваме травмите да отшумят. Иначе, както казах, всичко е нормално - работим, за да сме по-силни спрямо есента. Знаете, че Клаудиу Кешерю напусна отбора, надяваме се да намерим решение на неговата липса в нападение. Колкото до нови играчи, и преди съм казвал, че при нас някой трябва да си тръгне, за да освободи бюджет, за да дойде друг на негово място. С двама от чужденците в Черно море искаме да се разделим, но те от своя страна нямат такова желание и за момента са тук и сме с вързани ръце. А и, както е известно, през зимата изборът на футболисти не е много голям и трансферите стават по-трудно. Новите за момента са юношите, които взехме с нас от втория отбор, и Димитър Тонев.
Следите ли какво се случва при конкуренцията в Анталия?
- Следя, разбира се. Следя най-вече като резултати - като игра не толкова, нямам толкова време да се задълбоча в мачовете на другите, защото тренираме. Смятам, че през пролетния дял първенството ще продължи да бъде оспорвано - в челото, в средата и в долната част. Надявам се в края на сезона Черно море да е там, където е сега, или малко по-напред. Но няма да е лесно, това е ясно. Всички пред нас, а и някои зад нас, имат доста по-голям бюджет, но миналата година показахме, че това не винаги е най-важното.
В Турция виждаме вашия асистент Георги Донков. Предполагам сте в постоянен контакт? Задават се мачовете с Ейре.
- Естествено, естествено. Комуникацията не е трудна, още повече в света, в който живеем, комуникираме постоянно. Всичко вече е много лесно. Има време до мачовете с Ейре през март, но както има време, сега ще дойдат тези важни срещи. Така че следим нещата, непрекъснато си говорим и се надяваме, че българите трябва да играят повече в нашите клубове. Следим, разбира се, какво правят българските футболисти в чужбина. Дай боже и те да играят постоянно. Добра новина е, че Илия Груев се завърна. Наистина добра новина.
Българите да играят повече. Това ни води до проблема с чужденците в нашия футбол.
- Този въпрос го дискутираме с Киро Котев често на лагерите на националния отбор. А скоро бяхме в Констанца, където играхме с Фарул контролна среща. Преди нея си поговорихме над един час с Джика Хаджи. Той сподели някои интересни неща, върху които трябва да се замислим. В Румъния съществува правило за задължително включване в игра на един футболист до 21 години - задължително 90 минути, както и бонификация от федерацията за броя румънци. И при нас трябва да се помисли в тази посока. Например да се приеме правило да играят минимум двама или трима българи, ако даден отбор реши да не ги ползва, плаща да речем 5000 или 10000 лева такса на футболист на мач, като тази сума се трупа в специален фонд, които след това се разпределя между останалите клубове, които са спазвали правилото през цялото първенство. Или ако играе един футболист до 21 години цял мач, това означава, че при 16 отбора ще имаш поне четирима-петима млади футболисти в отбор, които да използваш, защото има контузени, наказания и т.н., това означава поне 70-80 български футболисти до 21 години в оборот на сезон. Хаджи каза, че това дава резултати в Румъния. Знаем, че румънците се класираха за последните няколко европейски първенства при юношите до 21 години, добре вървят и в Лига на нациите, където е точно това поколение, което израстна с това правило. Румънците се качиха във второто ниво на Лига на нациите, стигнаха до елиминациите на Евро 2024 в Германия. Тоест, трябва да се помисли върху това, да се вземе пример. Дори да не съм начело на националния отбор, бих изразил същата позиция. Това би било полезно за българския футбол.
Как ще коментирате твърденията, че се умува върху промяна в нашия футбол - почти да няма лятна пауза за сметка на по-дълга зимна?
- Не знам това нещо с кого и как е обсъждано. Аз съм твърдо против да се увеличи зимната пауза. Напротив - смятам, че трябва да се увеличи лятната. Ето, румънците вече играят мачове от техния шампионат, а със сигурност зимата в нашата северна съседка е по-студена, отколкото в България. Ако се играе до 20, 21 или 22 декември, след това има почивка за Коледа и Нова година около десет дни, събират се отборите в началото на януари и след това се прави една подготовка за около 20 дни, ми се струва напълно нормално. Така първенството може да завърши около средата на май. Знаем, че в началото на юни има дати за мачове на националния отбор - контроли или официални мачове. Така ще има време националите да отпочинат пет-шест дни и след това да се подготвя седем-осем дни преди тези мачове през юни, а останалите да са в почивка до 10-15 юни например. След това идва време за подготовка и в началото на август да се започва първенството. Печелиш един месец като се играе януари и ще може да свършиш в средата на май. Да, някои посочват европейските клубни турнири, но знаете какво става в повечето случаи - започва се отлагане на мачове, за които се търсят дати по-късно в календара. За мен е нормално да има по-дълга лятна подготовка, а зимната да се намали. Не обратното. Не е добро решение да почиваме по два-три месеца през зимата. Това какво ще означава? Някои отбори ще правят лагери в Турция от по два месеца. Това го правят руските клубове например, но руската зима е съвсем различна от нашата. Според мен лятната почивка трябва да бъде минимум един месец. Така е почти във всички европейски държави.