Бившият селекционер на националния отбор на България по волейбол за жени Марчело Абонданца е новият старши треньор на шампиона на Турция - Фенербахче (Истанбул), оповестиха от клуба.
“Фенерите” се разделиха спешно с досегашния наставник Марко Феноли, след като грандът от Истанбул загуби първата среща от полуфиналните плейофи от Галатасарай с 2:3, а по-рано отпадна на 1/4-финал и от Шампионската лига след неуспех срещу Вакъфбанк (Истанбул).
54-годишният италиански специалист, който бе начело на държавния ни тим от 2011 до 2024 година, изведе преди дни водения от него Хюннгкук Лайф Иншурънс до шампионската титла във V-League 2024/25 след успех в 5-ата финална среща над Даеажеон Ред Спаркс с 3:2 (26:24, 26:24, 24:26, 23:25, 15:13), която се игра пред 6000 зрители в зала “Самсан Уолд Димнезиъм”.
След като се завърна в Истанбул, където живее от няколко години, победителят в корейската кампания, Марчело Абонданца ще бъде на пейката на Фенербахче, започвайки от мач №2 на полуфинала срещу Галатасарай.
Така Марчело Абонданца отново ще е треньор на българските волейболистки Христина Вучкова и Елица Атанасийевич, както бе по времето, когато той бе начело на националния отбор на България.
Марчело Абонданца вече е водил Фенербахче през годините 2013-2017, където през първата година спечели Купата на CEV, след това Купата на Турция и шампионата на Турция през втората година, Суперкупата в началото на третата година завърши с финала на шампионата и бронза в Шампионската лига. В последния си сезон с жълто-сините (2016-17) той спечели за втори път Купата на Турция и първенството на Турция.
Следвай ни:“Приветстваме Марчело Абонданца обратно в нашето семейство и му желаем успех”, написаха от Фенербахче при представянето му.