Реформата в сръбския футбол, целяща подобряването на нивото на местното първенство, в момента е замразена, след като голяма част от клубовете се обявиха против, съобщава сайтът mozzartsport.com, цитиран от БТА. Любопитното е, че федерацията настоява за промяна в Суперлигата, предлага и варианти за преструктурирането, но голяма част от отборите в първите две нива си харесват сегашния вариант.

Поредната среща между ръководството на Футболния съюз на Сърбия и представителите на клубовете от Суперлигата, която се състоя в Дома на футбола в Стара Пазова, продължи дълго и в крайна сметка завърши без окончателно решение.

Нямаше формално гласуване на идеята на ФСС да съкрати елитната дивизия на страната до 12 клуба, каквото беше първоначалното предложение и решение, но няма пълно съгласие за модела на реформата и как трябва да изглежда това "съкращаване“. На първо място се появиха доста сериозен брой отбори, които искат всичко да остане както е – Суперлига с 16 отбора и второ ниво също с 16. Други искат да се прави плавно, като първо елитната дивизия бъде от 14, а след това от 12. Трети пък подкрепят идеята на федерацията незабавно да съкрати лигата до предложения брой – 12 отбора.

Що се отнася до самата управа на футболния съюз, то тяхната позиция остава непроменена: искат резки и бързи реформи. В тази насока подкрепа дойде от присъстващите в Стара Пазова делегати на УЕФА, както и от хора от холандската агенция Hypercube, които направиха целия анализ на футболната йерархия у нас и изразиха мнение как е най-оптимално тя да бъде изградена в името на "по-доброто утре" на сръбския футбол.

След като дългите дискусии не доведоха до нищо, беше взето решение за свикването на нова среща - този път с активното участие и на Асоциацията на професионалните клубове за евентуална реформа от сезон 2026/27.

Двигател на промените в Сърбия е президентът на Цървена звезда Звездан Терзич. Шефът на сръбските шампиони настоява на свиването на Суперлигата, за да има по-високо ниво на мачовете, те да се играят само на лицензирани стадиони и така да се налагат по-малко компромиси за новите членове.

В момента клубове като ИМТ Белград, ОФК Београд и Текстилац Оджаци играят мачовете извън своите градове, тъй като съоръженията им не отговарят на изискванията за лиценз.

Следвай ни: