Футболът е бил и ще бъде игра на младежта, на младостта, игра, която със своята динамика и непредсказуемост ще пленява винаги детските души. Преди сто години основателите на ФК Ботев са били ученици от Пловдивската мъжка гимназия. Като се изключат някои отделни краткотрайни периоди от историята на клуба, неговото ръководство винаги полага необходимите грижи за създаването на собствени кадри.

В първите години на своето съществуване, някъде до 1922г., отборът на Ботев е съставен предимно от ученици, поради което не съществуват клубни детски и юношески отбори. След 1922г. новото и енергично ръководство на СК Ботев поставя цялата дейност на клуба на нови, по-организирани основи. Едно от направленията за развитие на клуба е създаването на собствена детско-юношеска футболна школа.

С тази задача се заема футболистът и едновременно с това член на клубното ръководство Никола Щерев – Старика. През 1924г. той е изпратен от БНСФ на 40-дневен треньорски курс в Австрия. След завръщането му по негова инициатива към клуба е създаден комитет, който да ръководи дейността по функционирането на детските и нюошеските отбори.

Още същата година са сформирани три юношески отбора: „А“ – „Черният тим“, който се изявява като резервен състав на представителния отбор, „Б“ – „Жълтият тим“ и „Трикольор“, и повече от десет детски отбора.

Само след няколко години, упоритата и целенасочена работа с децата и юношите, дава своите добри резултати. „Черният“ юношески тим само за 2-3 години става основата на създаването на прочутия футболен отбор на Ботев през периода 1929 – 1932година, което е спечелено държавното първенство при мъжете.

Нов тласък във функционирането на детско-юношеската школа дава изграждането на собствено клубно игрище през 1926г.

1930 – 1950

През 1933г. юношеският отбор на Ботев става градския първенец на Пловдив, но на финала за първенството на Пловдивската спортна област губи от Ботев (Пазарджик). На 15 юли 1935г. СК Ботев открива до клубното си игрище собствено детско игрище за футбол, площадки за волейбол и баскетбол и детски люлки за развлечение. Детската школа по футбол са обхванати около 50-60 деца срещу минимална такса за участие.

След смяната на политическата система в страната на 4.9.1944г. и преминаването на Ботев към връзки с военнослужещите от Пловдивския гарнизон, работата с децата и юношите до известна степен е занемарена.

През 1947г. юношеският отбор на Ботев се класира на второ място в градското първенство, побеждава за областното първенство с 1:0 Чавдар (Пазарджик) и придобива правото на участие на републиканско първенство. На 1/16 финала Ботев играе като гост с Арда и след загуба с 1:2 отпада.

1950 – 1960

Следващото участие на юношеския отбор на Ботев на републиканско първенство е през 1958г. На 1/16 финала Ботев отстранява Лъсков (Ямбол) с 4:0, но на 1/8 финала губи с 0:1 от Локомотив (Стара Загора) и отпада от по-нататъшно участие.

През 1958г. прекратява активната си състезателна дейност играчът на Ботев Косю Енчев и той става първият щатен треньор на деца и юноши в клуба. Започва да обикаля кварталите и училищата и внимателно наблюдава играещите деца. Най-силно впечатление му правят децата от училище „Кочо Честименски“ (кв. „Мараша“).

През 1959г. детският отбор на Ботев става градски първенец на Пловдив и извоюва правото да играе на републиканско първенство. Там последователно са отстранени на 1/16 финала Бенковски (Пазарджик) с 3:2, на 1/8 финала Арда (Кърджали) с 2:1, а на 1/4 финала Раковски (Димитровград). Така Ботев заслужено се класира на финалния кръг в София. Отборът играе отлично и постига три убедителни победи – над Левски (Одърне) с 1:0, над Черно море с 1:0 и над Ал. Мишев (Белчин) с 4:1 и печели титлата републикански шампион.

Съставът на Ботев: Д. Петров, Симеон Събев, Атанас Събев, братята-близнаци Чавдар и Васил Муратеви, Емил Терзиев, Огнян Митев, К. Капитанов, Петър Бочуков, Велик Бояджиев, Цветан Ангелов, Георги Карталов, Петър Георгиев, Милко Милев и др.

1960 – 1970

През 1961г. детският отбор на Ботев с треньор Косю Енчев отново е градски шампион на Пловдив и се класира на републиканското първенство в София. Този път отборът е сформиран от състезатели на две училища – „Кочо Честименски“ и „Елин Пелин“. В квалификационните срещи последователно са елиминирани Спартак (София) с 5:0, Ботев (Пазарджик) с 3:2 и Ал. Бурков (Търговище) с 1:0.Финалният кръг се провежда в София, където Ботев играе срещу отборите на Славия, Септември (София) и Ботев (Бургас). В крайното класиране Ботев заема третото място и печели бронзовите медали.

Отборът на Косю Енчев, вече като юноши, през три последователни години (1963, 1964 и 1965 г.) печели градското първенство и участва в квалификационни срещи за републиканско първенство. И при трите си участия юношеският отбор достига до осминафиналите.

През 1966г. се създава Елитна юношеска група (старша) възраст, съществувала до 1980г. Юношеските отбори на А ЮГ (юношеска група) играят срещите си непосредствено преди съответните срещи на представителните отбори от А РФГ, което е един стимул за изява на младите футболни таланти, а и привържениците на клуба отрано опознават своите бъдещи любимци.

В първото първенство (1966/67г.) на А ЮГ отборът на Ботев се класира на десето място. По-успешно е участието в републиканските първенства на отборите на юноши (мл. възраст и деца), които след поредица от успешни игри отпадат на четвъртфиналите на турнира.

С учредяването на обединеното дружество Тракия се създават много по-добри условия за развитие на клубния детско-юношески футбол. Основна база става ст. „Спартак“, допълнено с игрище №5 на комплекс „9-ти септември“ (сега „Пловдив“) и игрището на работническия спортен център. Положени са основите за създаване и пълноценно функциониране на клубна детско-юношеска школа. За неин ръководител е привлечен опитният футболен специалист и треньор Костадин Мутафов, а обхванатите деца са над 200 на брой.

Целите на клубната детско-юношеска школа са ясно поставени – приоритетно изграждане на млади футболисти, без да се робува на точки и класиране, научно управление на учебно-тренировъчния процес и ясна стратегия за стила на игра, който ще изповядват младите футболисти и като такава в представителния отбор на клуба.

В първенството на А ЮГ през сезон 1968/69 година отборът на Тракия се представя много добре и за първи път се класира в призовата шестица. В проведените 30 срещи отборът постига 16 победи, 7 равни резултата, а допуска 7 загуби при положителна голова разлика 47:33.

1970 – 1980

Няколкогодишната упорита работа на треньора К. Мутафов с младите футболисти дава своите положителни резултати. Отборът на Тракия (юноши младша възраст) в два последователни сезона 1970/71 и 1971/72 е окръжен първенец, а за републиканско първенство достига до осминафиналната фаза.

Нов успех за клубната детско-юношеска школа е представянето на юношеския отбор в А ЮГ през сезон 1971/72. След поредица от силни игри Тракия се класира на четвърто място.

Същата година отборът на Тракия (деца) с треньор Атанас Хари Георгиев след успешен сезон се класира за участие във финалния кръг (четири отбора) на републиканското първенство за деца в град Трявна, като отборът се класира на трето място.

Следващата година (1973г.) същият отбор отново се класира за финалния кръг на републиканско първенство за деца, което се провежда в София. Съперници на Тракия са три софийски отбора. Натрупаният опит в миналогодишното участие оказва своето положително влияние. След равен мач 3:3 с Локомотив (София) са постигнати две убедителни победи – 8:4 над Славия и 3:1 над ЦСКА и титлата е за Тракия.

 

В първенството на Елитната юношеска група през 1973-1974г. отборът на Тракия (треньор Косю Енчев) играе много силно и резултатно и печели първата за клуба републиканска титла в тази вързастова група (юноши старша възраст). В проведените 34 срещи отборът постига 20 победи, 9 равни резултата и допуска само 5 загуби при отличната голова разлика 65-35.

Няколко състезатели на този отбор – Спас Джевизов, Петър Зехтински, Александър Иванов, Славчо Хорозов и Илия Барашки, са призовани в юношеския национален обор, с който през същата година Спас Джевизов става победител в юношеския турнир на УЕФА в Швеция.

Съставът на Ботев: Румен Янков, Васил Колев, Славчо Хорозов, Антон Михайлов, Илия Барашки, Ангел Георгиев, Александър Иванов, Спас Джевизов, Петър Зехтински, Петър Базарски, Кирил Попов, Георги Миков, Янко Динев, Али Чобанов, Любомир Атанасов и Димитър Богоев.

Само след две години (1976г.) отново републиканската титла за юноши (старша възраст) е спечелена от Тракия (треньор Атанас Хари Георгиев). В проведените в Елитната юношеска група 34 срещи отборът постига 28 победи, 7 равни и само 5 загуби при голова разлика 77:40.

От този отбор в юношеския национален отбор са призовани Костадин Костадинов, Атанас Маринов, Митко Аргиров, Трифон Пачев, Стас Златев.

Съставът на Ботев: Димитър Шишков, Колю Станев, Стас Златев, Атанас Маринов, Илия Качаков, Димитър Матарев, Митко Аргиров, Костадин Костадинов, Тодор Йорданов, Иван Думков, Георги Славков, Биньо Симеонов, Трифон Пачев, Борислав Велев, Георги Колев, Георги Димитров, Владимир Емануел, Борис Генов, Янко Димитров и Марко Дихлянов.

През 1977г. отборът на Тракия (юноши мл. възраст, родени 1961г.) с треньор Иван Митев става окръжен първенец и извоюва правото да играе за републиканско първенство. След няколко успешни игри достига до срещата за третото място срещу отбора на Локомотив (Пловдив). Редовното време завършва 0:0 и в продълженията младите „канарчета“ бележат гол и в крайна сметка печелят бронзовите медали на шампионата.

И през следващата 1978 година, с треньор Ал. Бахчеванджиев, отборът на Тракия (юноши мл. възраст, родени 1962г.) игра успешно за републиканско първенство. В осминафиналната група Тракия последователно побеждава Вихрен (Сандански), Асеновец (Асеновград) и Локомотив (София). На четвъртфинала е отстранен Добруджа и отборът се класира за финалната четворка, чиито срещи се играят в с. Калояново. След две мимимални загуби отборът се класира на четвърто място.

През 1978г. Тракия (юноши старша възраст) се класира на първо място в Елитната юношеска група и печели републиканската титла. В проведените 34 срещи отборът постига 23 победи, 7 равни и допуска само 4 загуби при отличната голова разлика 64:27.

Съставът на Ботев: Георги Славов, Георги Тенев, Георги Андреев, Пейчо Иванов, Федя Миков, Благой Блангев, Румен Юруков, Христо Лазаров, Жоро Мачкански, Красимир Стоянов, Иван Михайлов, Емил Моллов, Васил Василев, Митко Аргиров, Трифон Пачев, Р. Рангелов, Рангел Колев, Стоил Паунов, Иван Говедаров, Димчо Димов.

През сезон 1978-1979г. отборът на Тракия (юноши старша възраст) печели убедително първото място в „А“ юношеска група и титлата републикански шампион. В проведените 34 срещи постига 22 победи, 6 равни и допуска 6 загуби при голова разлика 54-29.

Няколко състезатели от отбора – Г. Тенев, Ив. Михайлов, Кр. Стоянов, Ф. Миков, Кр. Костов и Бл. Блангев са привлечени и играят в състава на „А“ юношеския национален състав, извоювал сребърните медали на Европейското първенство за юноши през 1979г. в Австрия.

Съставът на Ботев: Георги Тенев, Георги Андреев, Федя Миков, Благой Блангев, Васил Василев, Емил Моллов, Красимир Стоянов, Димитър Младенов, Георги Бакалски, Любомир Томов, Иван Карачобанов, Красимир Костов, Димитър Ушев, Иван Михайлов, Пенчо Николов и Динко Нешев.

 

През същата 1979г. детският отбор на Тракия (родени 1965г.) воден от младия и амбициозен треньор Димитър Танков, след като печели окръжното първенство се класира за финалния кръг на републиканското първенство. В една от осминафиналните групи Тракия печели първото място след авторитетни победи над такива силни отбори като Бенковски (Пазарджик), Левски-Спартак  и Берое. След загуба на четвъртфинала от Етър отборът играе в групата от пето до осмо място и се класира на петото място.

Сезонът 1979-1980 година се оказва последен за създадената преди 14 годин елитна „А“ юношеска група (юноши ст. възраст). В него отборът се класира на почетното пето място. Новата система е чрез провеждане на зонални (регионални) първенства и победителите в тях чрез елиминиране определят републиканския шампион.

1980 – 1990

В сезон 1980-1981г. отборът на Тракия (юноши мл. възраст, родени 1965г.), водени от новия си треньор Георги Попов, след спечелване на първото място в регионалното първенство и успешното преодоляване на квалификациите, се класира за финалния кръг в град Сандански. В крайното класиране Тракия заема призовото четвърто място.

Сезонът 1981-1982г. е изключително успешен за този отбор. Зоналното първенство е спечелено повече от убедително – в проведените 30 срещи са постигнати 26 победи, 1 равенство и 3 загуби при голова разлика 153:26. В квалификационните срещи последователно са отстранени отборите на Дунав (Русе) с 2:0 и Левски-Спартак (София) с 4:3 след дузпи. Финалният кръг се провежда в Пловдив с участието на пловдивските Тракия, Локомотив, Пирин (Благоевград) и Черноморец (Бургас). След две убедителни победи и равен с Локомотив (Пловдив), купата на републиканския шампион за юноши (старша възраст) за 1982г. е в ръцете на треньора Георги Попов.

Съставът на Ботев: Владимир Чернев, Красимир Ангелов, Георги Вулджев, Николай Гешев, Радко Иванов, Румен Държиков, Димитър Ангелов, Румен Байрев, Ивайло Стойнов (капитан на отбора), Веселин Кръстев, Красимир Хаджилийски, Емил Костадинов, Николай Гайдаров, Цветозар Дерменджиев, Минчо Минчев, Емил Русев, Мирослав Стоев, В. Димитров, Кр. Иванов, Цв. Петров, Пл. Колевски и Р. Стоянов.

1983 година се оказва преломна в известна степен за развитието на детско-юношеската школа на клуба. Тя изведнъж се оказва само с едно единствено игрище – просволутото №5 на спортен комплекс „9-ти септември“ (сега „Пловдив) и при това под наем. Така треньорите в школата трябва да показват тънкостите на футболната игра при крайно неблагоприятни условия и с опасност от травми на младите футболисти. Всички клубни детско-юношески отбори водят тренировки с голяма натовареност на единственото игрище.

През лятото на 1984 година отборът на Тракия (юноши ст. възраст) с треньор Христофор Маринов участва в международен юношески турнир в град Хановер (Германия). В своята група отборът на Тракия постига три последователни победи над представителите на Дания, Холандия и Западен Берлин, съответно с 1:0, 5:0 и 6:0. На полуфинала с 3:1 е победен Аусбург, а на финала убедително с 4:0 отборът на домакините Арминия и е спечелено първото място и купата на турнира.

През 1984г. отборът на Тракия (юноши мл. възраст) с треньор Д. Краснянски се класира за финалния кръг за републиканското първенство, който се провежда в град Русе. След една победа над ЦСКА с 4:1, едно равенство 0:0 с Дунав и загуба с 1:2 от Левски-Спартак отборът на тракия се класира на второ място.

През следващата 1985г. отборът на Тракия (юноши мл. възраст) с лекота става победител в зоналното първенство ,преодолява кавалификациите и се класира за финалния кръг на републиканско първенство, който се провежда в Благоевград. Последователно са разгромени ЦСКА със 7:1, Дунав с 3:0 и домакините Пирин с 2:0 и отборът на Тракия печели убедително званието републикански шампион по футбол за юноши (мл. възраст) за 1985г.

Съставът на Ботев: Христо Тенев, Петър Къртев, Георги Чакъров, Данчо Димов, Иван Михайлов, Васил Багаров, Георги Караджов, Илия Гьошев, Иван Русков, Михаил Ролев, Христо Коилов, Лазар Въчков, Петър Пенчев, Илия Александров, Димитър Здравчев, Костадин Петков, Димитър Георгиев, Цветозар Янков.

И през следващата 1986г. отборът на Тракия с треньор Д. Краснянски този път в групата на юношите (ст. възраст) продължава успешно да защитава авторитета на клубната детско-юношеска школа. В зоналното първенство убедително е спечелено първото място. По пътя към финалния кръг последователно са елиминирани Марица (Пловдив) и Берое (Стара Загора). Финалният кръг с участието на осем отбора се провежда в Поморие и Несебър. Отборът на Тракия след две победи над Черноморец (Бургас) с 2:1 и Шумен с 2:0 и един равен резултат с отбора на Ботев (Враца) се класира на първо място в своята подгрупа. На финала Тракия играе срещу отбора на Дунав (Русе). Редовното време и продълженията завършват при равенство 0:0 и се изпълняват дузпи. Съперниците се оказват по-точни и отборът на Тракия остава на второ място.

И през 1988 година отборите от детско-юношеската школа на клуба се изявяват силно в зоналните и републикански първенства и международни турнири.

Отборът на Тракия (деца, родени 1974г.) с треньор Христофор Маринов, след като печели убедително окръжното първенство и успешно преодолява квалификациите (победи над Черно море, Хасково и Марица) се класира за финалния кръг на републиканско първенство. Финалният турнир се провежда в град Свищов и отборът на Тракия след загуби от Витоша и Спартак (Варна) и победа над Спартак (Плевен) се класира на призовото четвърто място.

Отборът на Тракия (юноши ст. възраст, родени 1970г.), с треньор Тодор Атанасов, в първенството на юношеската зона Марица за 1987/88г. се класира на четвърто място и извоюва правото да играе на републиканско първенство. В квалификациите след четири последователни победи над Академик (София) с 3:1 и 2:1 и Пирин (Благоевград) с 2:0 и 2:1, отборът се класира на финалния кръг. След победа с 3:0 над Янтра (Габрово) и две загуби от Локомотив (Пловдив) и ЦСКА, отборът се класира на третото място.

Останалата част от историята на "жълто-черната" школа вижте ТУК!