Вижте втората част от историята на школата на ПФК Ботев:

1990 – 2000

След двегодишни упорити тренировъчни занимания и успешни игри в окръжното първенство през 1990г. детският отбор на Ботев се класира на републиканско първенство. В квалификациите последователно са елиминирани отборите на Арда, Хасково и Етър и е извоювано правото да се играе на финалния кръг през месец юни в Добрич. В оспорвана борба с тимовете на Сливен 1:1, Спартак (Плевен) 1:3 и Спартак (Варна) 0:3 отборът на Ботев се класира на почетното четвърто място.

Условията за работа в школата не са от най-благоприятните, което е една от причините за затрудненията на учебно-тренировъчния процес. Той се провежда на игрища №5 и 9 на спортен комплекс „Пловдив), игрището на ССУ „В. Левски“, терена на ст. „Академик“ и пригоденото за игрище празно пространство северно от него и игрището до ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“. Състоянието на съблекалните не отговаря на най-елементарните изисквания, затруднения има и с екипировката на младите футболисти.

Всичко това оказва неблагоприятно влияние върху представянето на отборите в школата. В продължение на няколко години нито един отбор от деца или юноши не успяда ва остави значима диря не само в градските или зонални първенства, но и във финалните кръгове на държавите първенства.

В шампионата 1994/95 след няколкогодишно прекъсване отбор от школата на Ботев се класира за финалната четворка в борбата за титлата. Децата, родени 1981г., последователно отстраняват отборите на Дунав (Русе) и Монтана, но на полуфинала отстъпват на Спартак (Варна). В двубой за третото място отстъпват на Левски и заемат призовото четвърто място в крайното класиране.

Юношите (ст.възраст, родени 1977г.), с треньор Тодор Атанасов участват в новоучредения турнир за Купата на БФС, достигат до полуфиналната му фаза, където отстъпват с 1:3 на Пирин (Благоевград).

Ръководството на БФС учредява първенството учредява за първенството на 1995/1996 година Елитна юношеска група за юноши (ст. възраст) на отборите от А група. Ботев се представя задоволително, класирайки се на девето място в крайното класиране.

В шампионата 1997/1998 година отбор на Ботев от детско-юношеската школа печели титлата в своята възрастова група. Това е детският тим (родени 1983 година) с треньор бившият защитник на Ботев от 70-те години Димитър Танков. От първия мач на заключителния етап до мача за титлата малките „канарчета“ не допускат загуба. На 1/16 финал с лекота е преодолян отборът на Шумен, на 1/8 финала Родопа (Смолян), а на 1/4 финала с две класически победи с по 3:0 новосформираният частен отбор Пловдив. На неутрален терен в Стара Загора на полуфинала Ботев елиминира с 3:0 Локомотив (Русе). Финалът е на 11 юни 1998 година в Стара Загора срещу Левски. След равностойна и оспорвана игра мачът завършва 1:1 и се налага да се изпълняват дузпи. Малките „канарчета“ са безпогрешни от бялата точка и след пропуск в последната дузпа от играч на съперника, Ботев (деца) е шампион.

Съставът на Ботев: Румен Попов, Васил Господарски, Даниел Божков, Светослав Карамилев, Димитър Ангелов, Васил Димитров, Георги Аврамов, Богдан Богданов, Георги Андонов, Стефан Ничев, Емил Урумов, Стоян Ангелов, Мартин Йорданов, Петър Димитров, Георги Шумански, Красимир Павлов.

Два отбора от детско-юношеската школа на Ботев стават победители в зоналните първенства и се класират за финалния етап за титлите за първенството 1998/1999 година.

Юношите (ст. възраст, родени 1980 година), водени от опитния треньор Георги Лазаров на 1/16 финал побеждават с 2:0 като домакини и 3:2 като гости Добруджа. На 1/8 финала „жълто-черните“ юноши като домакини печелят с 3:2, но на реванша в Стара Загора губят с 1:4 и отпадат. Голмайсторският нюх в тези четири мача загатва нападателят Мартин Камбуров, вкарвайки в тях седем попадения. По-изявените играчи в този отбор, освен Мартин Камубров, са защитниците Асен Караславов и Николай Домакинов, халфовете Тодор Живондов и Стоил Русеков и нападателят Ангел Генов.

И през следващия сезон 1999/2000 юношите (ст. възраст, родени 1981г.), с треньор Георги Лазаров, се класират за финалния кръг на републиканското първенство. В първия кръг без проблеми убедително със 7:0 като домакини и 3:0 „жълто-черните“ юноши отстраняват Розова долина (Казанлък). В следващия кръг съперник е отборът на Локомотив (Пловдив). Като домакин Ботев завършва 2:2, а на реванша на „Лаута“ губи с 1:2 и отпада от надпреварата. По-изявените състезатели в този отбор са Стефан Киков, Митко Лишев, Георги Гривов, Запрян Иванов, Тодор Живондов, Андон Михайлов, Ридван Хаджифейзула и Атанас Боруков.

По-добре в републиканския шампионат се представя отборът на Владо Чернев (юноши мл. възраст, родени 1983г.). В регионалното първенство тимът е първенец, вкарвайки в 24-те кръга над сто гола във вратите на съперниците. На 1/8 финала е преодолян Нефтохимик (Бургас), а на 1/4 финала е отстранен Локомотив (Русе), който след загубата 1:3 като домакин не се явява на реванша в Пловдив. На полуфинала съперник е Левски и след равенство 1:1 отборът отпада.

За финалите на републиканското първенство се класира и детският отбор (родени 1985г.) на Ботев с треньор доайенът на детско-юношеската школа на клуба Атанас Хари Георгиев. В първия кръг безпроблемно е отстранен Сливен 2000, като в Пловдив е постигната впечатляваща победа с 9:0. След две победи – 2:1 като домакин и 3:2 като гост е преодолян току-що основаният частен клуб Аполи-99 (Пловдив). На осмина финала жребият определя за съперник Шумен. В първия мач като домакин „жълто-черните“ играчи побеждават с 5:2, сигурни в крайния успех. За съжаление, в реванша след три дни е допусната неприятна загуба с 0:3 и отборът пропуска шанса да се класира за финалната четворка. По-изявените играчи от този отбор са Борис Благоев – Фиго, Никола Данчев, Асен Вълчев, Гриша Иванов, Атанас Любенов, Иван Первазов и др.

2000 – 2010 

В шампионата 2000/2001 година единственият отбор от школата на Ботев, който се класира за финалния кръг на републиканското първенство, е този от младшата възраст (родени 1984г.) с треньор Тодор Атанасов. В зоналната група съставът е безапелационен победител без загуба в 18-те мача, отбелязвайки в тях 65 гола.

В първия кръг е отстранен отборът на Спартак (Варна), след 3:0 като домакин и 0:1 на реванша във Варна. На 1/8 финала съперник е Берое. Допуснати са две загуби – 2:4 като гост и 0:1 на реванша в Пловдив от бъдещия шампион на страната в тази възрастова група. По-изявените състезатели в този тим на Ботев са вратарят Стефан Стойчев – Вутата, Васил Василев, Красимир Кръстев, Светослав Денев, Николай Петров, Васил Гатев, Стефак К. Костадинов, Тодор Иванов, Димитър Михайлов, Петър Дишев, Петър Станев, Тодор Миронов и др.

Шампионатът 2001/2002 остава паметен за детско-юношеската школа на ПФК Ботев. След четиригодишна пауза отново има отбор-шампион. Това е тимът (юноши ст. възраст, родени 1983г.). Дългогодишният къртовски труд на техния наставник Владо Чернев дава резултат. В зоналната група отборът е безспорен победител, спечелвайки 83 точки в 32 мача.

Пътят към титлата започва вихрено на 1/8 финала срещу Спартак (Варна). Постигнати са две „сухи“ победи с 3:0 като гост и 5:0 като домакин. Още по-впечатляващи са двата мача на 1/4 финала срещу отбора на Локомотив (София). Разгромна победа с 6:0 в Пловдив и 2:1 в софия на стадиона в кв. „Надежда“. В тези четири мача майсторските си умения демонстрира Георги Андонов, отбелязвайки седем попадения. Четирите най-добри отбора се срещат в мачове помежду си от 28 юни до 1 юли 2002 година в Сливен.

В първия мач с гол на Георги Андонов в последните минути е победен основният претендент за титлата – Левски. Във втория мач е разгромен с 5:2 Черноморец (Бургас). Най-тежък и драматичен се оказва третият мач в турнира срещу силния отбор на Пирин. След равностойна игра мачът завършва 3:3, което е достатъчно за шампионската титла. Герой на мача със спасена дузпа две минути преди последния съдийски сигнал става вратарят Стефан Стойчев – Вутата.

Съставът на Ботев: Стефан Стойчев, Цветан Гърдев, Георги Шумански, Васил Василев, Даниел Божков, Пламен Демирев, Стоян Ангелов, Георги Аврамов, Красимир Павлов, Емил Урумов, Димитър Ангелов, Васил Гатев, Георги Андонов, Стефан К. Костадинов, Мартин Йорданов, Васил Господарски, Петър Димитров, Васил Динков, Щерю Димитров, Здравко Съртев, Николай Николов, Тодор Тодоров, Любомир Запрянов, Георги Митков.

За финалния кръг на републиканското първенство в сезона 2001/2002 година се класира и отборът (юноши мл. възраст, родени 1985г.) с треньор Атанас Хари Георгиев. В двата баража на неутрален терен в Първомай, Ботев последователно отстранява Арда (Кърджали) с 3:0 и Асти-2000 (Хасково) след 0:0 в редовното време и 4:3 след изпълнение на дузпи. На осминафинала след две победи – 2:1 като домакин и 3:0 като гост, е отстранен Дунав (Русе). На четвъртфинал с повече голове на чужд терен е преодолян силният отбор на Черноморец (Бургас) – победа с 1:0 като домакин и загуба с 3:4 като гост. Финалната четворка с участието на Ботев, Левски, ЦСКА и Пирин се играе всеки срещу всеки от 20 до 23 юни в Смолян. След загуби в трите срещи Ботев се класира на почетното четвърто място.

През 2003 година за финалите на републиканското първенство единствено се класира отборът на юношите старша възраст, родени 1984г., с треньор Тодор Атанасов. За регионалното първенство Ботев се класира втори с 68 точки и голова разлика 81:22. В 30-те играни мача постига 21 победи и 5 ремита, допускайки само 4 загуби. В първия кръг от финалния етап за републиканско първенство „жълто-черните“ юноши елиминират с две чисти победи – 5:0 като домакин и 3:0 като гост – Дунав (Русе).

На четвъртфинала е елиминиран силният отбор на Нафтекс (Бургас) след 2:0 като домакин и 1:2 като гост в Бургас. Финалната четворка – Ботев, Левски,Локомотив (София) и Белите орли (Плевен) играят всеки срещу всеки от 29 юни до 2 юли 2003 година в град Тетевен. В първия мач след хеттрик на Стефан Костадинов Ботев побеждава фаворита за титлата Левски с 4:2, а във втория с 2:1 Белите орли. В третия мач след скандалното ръководство на рефера Камен Алексиев (Велико Търново) изгонил пресилено двама играчи на Ботев – Стефан Стойчев и Васил Василев, Ботев отстъпва с 1:5 от бъдещия шампион Локомотив (София).

Сезон 2003/2004 година е успешен за детско-юношеската школа, защото отборите и в трите възрастови групи се класират за финалния кръг на първенството.

Юношите (старша възраст, родени 1985г.) с треньор Атанас Хари Георгиев, се класират втори в регионалното първенство, записвайки 75 точки в играните 32 мача и отбелязвайки 91 попадения във вратите на отборите – съперници.

В първия кръг от финалния етап на републиканското първенство е елиминиран обиграният тим на Локомотив (София), след 0:2 като гост и 3:0 като домакин. На 1/4 финала съперник е пловдивският отбор Ботев-2002. След загуба в първия мач с 1:2, на реванша „жълто-черните“ са неудържими и след 4:1 се класират за финалната четворка. Там от 8 до 11 юли 2004 година в Каблешково и Долно Езерово (Бургаска област) техни съперници са отборите на Нафтекс (Бургас), Левски и Марица (Пловдив). След две равенства с по 2:2 срещу Левски и нафтекс и загуба с 0:5 от бъдещия шампион Марица, отборът на Ботев се класира на почетното четвърто място.

Отборът на юноши младша възраст, родени 1987г., с треньор Иван Кочев, в първия кръг от финалния етап елиминират Хасково след изпълнение на дузпи 5:4 и нулево равенство в редовното време, а във втория, на неутрален терен в Първомай, с 2:0 силния състав на Берое. На 1/8 финала, вече в два мача, съперник е фаворитът за титлата ЦСКА. Отборът допуска две загуби и в двете срещи – 0:3 като гост и 1:4 като домакин – и прекратява участието си в надпреварата.

За финалния кръг на републиканското първенство за деца се класира и отборът с треньор Атанас Чакалов, сформиран като спортна паралелка в пловдивското спортно училище „Васил Левски“, под чието име участва. В регоналното първенство тимът се класира на второ място (само с точка по-малко от първенеца Ботев-2002) и затова започва участието си във финалния кръг направо от 1/8 финала. В него той побеждава и в двата мача Монтана с 2:1 като гост и 7:1 като домакин. На четвъртфинала съперник е силният тим на ЦСКА. В първия мач в столицата е допусната тежка загуба с 0:4, а на реванша в Пловдив след оспорвана игра е допуснато почетно равенство 3:3. По-изявените футболисти от този отбор са Ангел Андреев, Георги Киров, Димитър Витанов, Костадин Минчев, Асен Попов, Костадин Гаджалов, Васко Кочев, Тихомир Трендафилов, Петко В. Василев, Светослав Илиев, Стоян Грънчарски, Станислав Симеонов, Чудомир Григоров, Илиян Йорданов, Младен Солаков и др.

И през шампионата 2004/2005 година школата на Ботев не остава без участие във финалния кръг от първенствата на подрастващата смяна. Отборът на юноши старша възраст, родени 1986г. с треньор Илия Кунов е безапелационен победител в зоналното първенство. В играните 26 мача тимът записва 25 победи и допуска само една загуба с впечатляващата голова разлика 108:17. На осминафинала „жълто-черните“ юноши разгромяват Разград 2000 с 8:0 като домакин и 5:0 като гост. По същия начин, но с две победи с по 2:1 на четвъртфинала е отстранен Поморие. На полуфинала победният ход продължава срещу Берое с 3:1 като домакин и 2:1 като гост.

На финала, игран на 8 юли 2005 година в Пловдив на градския стадион, известен като „Голямата къща“, съперник е традиционният кандидат за титлата – отборът на ЦСКА. Всички предпоставки за спечелването на жадуваната титла са на страната на Ботев. Но хиляди пъти е доказвано, че футболът е непредсказуема игра и невинаги по-добрият побеждава. Въпреки, че през целия мач „жълто-черните“ юноши играят по-добре, след редовното време резултатът е 2:2. Голмайстор за Ботев е Георги Куртев. При рулетката на дузпите „армейските“ играчи са безпогрешни, а след пропуска в шестата дузпа на играч на Ботев, титлата заминава за София.

За финалния кръг на републиканското първенство за деца, родени 1990 година, се класира и отборът на Ботев с треньор Владо Чернев. На осминафинала, след две победи с 1:0 като гост и 2:0 като домакин, е елиминиран съставът на Бали (Велико Търново). На четвъртфинала непреодолима преграда се оказва представят на силната благоевградска школа тим на Пирин. В първия мач в Благоевград Ботев побеждава с 2:1. На реванша в Пловдив „жълто-черните“ не успяват да запазят предимството си от първия мач, губят с 1:2 в редовното време и победителят трябва да се определи с дузпи. Малките „канарчета“ пропускат три пъти от бялата точка и след 1:3 отпадат от по-нататъшно участие.

След края на шампионата 2005/2006 година честта на клубната школа във финланите кръгове на републиканските първенства защитава отборът на юношите младша възраст, родени 1989 година с треньор Петър Пенчев. На 1/8 финала след 3:0 като гост и 2:0 като домакин е отстранен отборът на Доростол (Силистра). На четвъртфинала трудно е преодолян Септември (София). В първия мач в столицата е постигнато „боево“ реми 0:0, а на реванша в Пловдив, след равностойна и оспорвана игра, с два гола в последните минути софиянци са отстранени. На полуфинала съперник отново е представител на софийската школа – Славия. В първия мач в Пловдив „белият“ тим е победен с 3:1, а на стадиона в кв. „Овча купел“ е постигнато реми 1:1, което класира „жълто-черния“ отбор на финала. Там на 28 юни 2006 година на стадиона в Севлиево съперник е Нафтекс (Бургас). След оспорвана и равностойна игра с малко положения, редовното време завършва 0:0. При изпълнението на петте дузпи, двама играчи на Ботев правят пропуски и титлата заминава за Бургас.

Отборът на юноши мл. възраст, родени 1990 година, с треньор Владо Чернев достига до финалния мач в Турнира за Купата на БФС. Той се играе на 18 май 2006 година в Карлово и съперник е Левски. В един голов трилър и оспорвана игра след последния съдийски сигнал резултатът е 3:3. И този път, както няколкото предишни мача, „жълто-черните“ правят пропуски от бялата точка и след 7:6 за „сините“ юноши, купата е в ръцете на софийските играчи.

В шампионата 2006/2007 година за финалния кръг на републиканското първенство се класира отборът на юноши старша възраст, родени 1988 година с треньор Петър Пенчев. На 1/8 финала играе срещу Черно море и след загуба с 0:2 като домакин побеждава с 1:0 във Варна, но това е недостатъчно, за да продължи участието си по-нататък в първенството.

За финалния кръг се класира и отборът на юноши младша възраст, родени 1990 година, с треньор Владо Чернев. Тимът е безапелационен победител в зоналната група и започва участието си от 1/8 финалния етап на първенството. В него с две победи 5:1 като домакин и 4:0 като гост е отстранен Светкавица (Търговище). На четвъртфинала е преодолян съставът на Нафтекс (Бургас) след впечатляваща победа с 2:0 в Бургас и „тактическо“ реми 1:1 в Пловдив. На полуфинала съперник е традиционният фаворит за титлата ЦСКА. След две загуби 1:4 в столицата и 0:2 в Пловдив, Ботев отпада от по-нататъшно участие.

Две години по-късно, същият отбор на треньора Владо Чернев, вече като юноши ст. възраст, отново играе във финалния етап на републиканското първенство. На осминафинала е отстранен Светкавица (Търговище), след 0:0 като гост и 1:0 като домакин. На 1/4 финала отстъпва на Берое след 0:0 като домакин и загуба с 1:2 в Стара Загора.

След завършване на първенствата в зоналните групи за сезон 2007/2008 година два отбора – юноши старша възраст и деца, извоюват правото си да играят във финалния етап на републиканското първенство.

Отборът на юноши, родени 1989 година, с треньор Петър Пенчев печелят убедително зоналното първенство, изпреварвайки с десет точки в класирането Спартак (Пловдив). По каприза на жребия, двата отбора на осминафинала за републиканското първенство, в един мач трябва да излъчат участника за четвъртфинала. Двубоят се играе на клубния стадион „Христо Ботев“ пред многобройна публика. В редовното време оспорваният мач завършва 1:1 и се стига до изпълнение на дузпи. За пореден път те се оказват „ахилесовата пета“ на отбор от школата на Ботев. Изпълнени са по седем дузпи и след два срещу един пропуска във вреда на Ботев, тимът отпада.

За републиканското първенство играе и детският отбор (родени 1993г.) на треньора Петър Дафчев. На баража, игран в Раднево, Ботев след победа с 2:0 елиминира Черноморец (Бургас). На осминафинала съперник отново е представител на бургаската школа – тимът на Нафтекс. След две неприятни загуби с по 0:4, отборът прекратява участието си в републиканското първенство.  През юли 2008 година същият тим печели първото място на международен турнир в Дания.

В зоналното първенство 2008/2009 година при юношите младша възраст, родени 1992 година, първите две места, даващи квоти за участие в републиканското първенство, са взети съответно от пловдивските Спартак и Ботев. Капризът на жребия ги противопоставя още на осминафиналната фаза в двубой от два мача. В първия, игран на клубния стадион „Христо Ботев“, малките „канарчета“ губят с 0:2. На реванша на ст. „Тодор Диев“ играчите на Ботев играят по-добре, но повече от реми (2:2) не успяват да постигнат и отпадат от надпреварата.

За републиканското първенство същия сезон се класира и отборът от най-ниската възрастова група – деца, родени 1994 година с треньор Иван Михайлов. Те играят два баража, спечелени убедително срещу Арда (Кърджали) с 6:0 и Розова долина (Казанлък) с 3:1. На осминафинала съперник му е отбор от академията на Литекс и съвсем закономерно губи и двата мача – 0:2 като гост и 0:1 като домакин.

За сезона 2009/2010 единственият състав, който се класира за финалния кръг на републиканско първенство, е юноши младша възраст, родени 1993 година, който отпада на 1/8 финала.

 

Съвременната история на детско-юношеска школа на "канарчетата" вижте ТУК!