Председателят на БПГА Валентин Златев прогнозира нов спад на цените на горивата

Председателят на БПГА Валентин Златев(вляво), Цвета Динкова и Андрей Делчев, изпълнителен директор на БПГА


Не са отчетени котировките на петрола от последните дни, когато Бенчмарк Брент падна с 4,3 %


Очаква се нов спад на цените на горива, прогнозира Валентин Златев, председател на Българската петролна и газова асоциация по време на годишния семинар, провеждащ се днес и утре в Стара Загора.

Все още не е отчетен спадът на котировките на петрола от последните дни, когато това се случи. Очаквам  поевтиняване на всички видове горива. Цената им е пряко свързана със световния пазар и те по никакъв начин не са се повлияли от протести, обобщи Валентин Златев. Зa пocлeднaтa ceдмицa глобалният Бенчмapĸ Бpeнт падна с 4,3 %, a зa 30 дни поевтиняването е с цели 22 %.


Част от членовете на най-голямата петролна асоциация в България. На преден план е Росен Григоров, директор на персонала и административните въпроси в "Лукойл Нефтохим Бургас"

Евентуалното премахване на биокомпонента от горивата ще има още едно поевтиняване - с 2-3 стотинки на бензина и 3-5 стотинки на дизела, но не е препоръчително защото ще трябва да се увеличи процентът на биодобавката в горивата през летните месеци, когато потреблението е по-високо, тъй като страната ни трябва да спазва европейската директива и покрие определена квота.

От друга страна, ако се изпълни идеята на правителството – бензиностанциите да изписват печалбата си на касовите бележки, то това ще доведе до известно повишаване на цените, защото трябва да се закупи специализиран софтуер, предупредиха днес търговците на горива, членове на БПГА.


Владимир Устинов, изпълнителен директор на "Лукойл България"

Пред журналистите в Стара Загора, Валентин Златев обясни как се формира цената на 1 литър гориво. При автомобилния бензин 48% от цената се пада на нефта и неговата преработка и търговия, 51% - от ДДС и акцизи, 1% - от биокомпонента. Чистата печалба на бензиностанциите след изваждането на всички разходи по поддръжка и управление на обектите, транспортирането, съхранението и преработката на горива, е 0,04 лева на литър, отчете председателят на БПГА. Модератор на семинара бе Цвета Динкова - експерт "Връзки с общестеността" в БПГА.


Проф.Атанас Тасев(на преден план) изнесе лекция за глобалните тенденции на пазара на горивата

На българския пазар на горивата няма монопол, категоричен бе той и подчерта, че в радиус от 900 км от София има 14 нефтопреработвателни завода. Нашият пазар е малък, участват големи световни компании и никой не би си позволил да пробва подобни договорки, защото ще се накърни името на корпорациите, а това ще се отрази и на акциите им на световните пазари, обобщи Валентин Златев.

В отговор на твърденията, че Лукойл не е плащал данъци, Валентин Златев изнесе детайлна справка за размера на отчисленията към хазната – 35,4 млрд.лева за периода 2000-2018 година.