Румен Овчаров: Държавата не знае какво да прави с „Турски поток“, може да загубим милиарди евро

Опитват се да провалят проектите за АЕЦ „Белене“ и за „Турски поток“ отново, каза Румен Овчаров

Да не стане така, че да направим едни тръби до Сърбия и да се окаже, че няма нищо на входа им, предупреди той

Държавата не знае какво да прави нито с проекта АЕЦ „Белене“, нито с газопровода „Турски поток“. България може да загуби милиарди евро. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ бившият енергиен министър Румен Овчаров.
Той припомни, че според действащия договор с Русия, ни са гарантирани приходи за над 2 млрд. евро и то за още 10 години, но макар все още да не е ясно откъде ще минава новият тръбопровод, управляващите бързали да приемат нова стратегия.
„Излаза сякаш управляващите не знаем за какво става дума. От една страна министърът (б.а. на енергетиката) твърди, че нямаме официална информация от руската страна, че „Турски поток“ ще мине през България, а от друга вече е внесена промяна в стратегията, която предвижда прекратяване на съществуващите договори, преструктурирането им, изграждане на газова борса, участие в терминал в Александруполис“, уточнява Овчаров.
„Ние обаче имаме договор с Русия, с което Москва се задължава дори да спре да транзитира, да ни ни плаща 90% от капацитета на тръбата. Нямаме никакви гаранции и договор за друг транзит със Сърбия. Въпреки това внасяме стратегия, с която трябва да отменим това, което имаме досега, да започнем някакви нови неща, да харчим пак пари (над 3 млрд. лева), без да знаем за какво го правим“, коментира той.
„Нали знаете, че Русия загуби много пари заради българския отказ за „Южен поток“? Да не стане така, че да направим едни тръби до Сърбия и да се окаже, че няма нищо нито на входа им, нито на изхода им!?“, предупреди експертът.
„Ако има нужда от нова процедура за строителството на АЕЦ „Белене“, тя ще се отнася за икономическата страна. Това може да отблъсне инвеститорите“, подчерта той.
„Това, което пречи на проекта, е усещането, че българската държава не знае какво да прави с него и на всеки десет години си сменя позицията. Веднъж казват, че ще го строят, после го спират, а след това пак говорят, че ще го градят. Така ли се привлича инвеститор?“, попита бившият министър.
„Когато четеш за една процедура, като на първия етап искаш да привлечеш инвеститори, които да си купят електроенергия след построяването на електроцентралата, но не си им казал нито колко ще струва токът, нито как точно ще го получават, възникват съмнения кого привличаш. Когато в първата част на процедурата си написал, че цената на централата трябва де е не повече от 10 млрд. евро, а в осмия етап – че трябва да е най-много 9 млрд. евро, става ясно, че някой е гледал в тавана и е писал цени“, заяви Румен Овчаров.
Затова трябваше да се избере един международен консултант, на когото не можеш да подхвърляш хартийки и да му казваш „напиши това“, добави той.
Колкото повече отлагаме строежа на АЕЦ „Белене“, толкова повече ще се чудим какво ще правим след две или пет години, изтъкна бившият министър.
„Правим собственик на централата НЕК, а тя няма ядрен капацитет, а и е с над 3 млрд. лева задължения. Загубила е два арбитража, непрекъснато плаща и затъва заради американските централи. Това дружество не създава никакво доверие в евентуалния партньор. Би трябвало АЕЦ „Козлодуй“ да е обектът от българска страна, който да участва в проекта. Това е дружество със значителна печалба и оперира с подобни реактори“, коментира той.
„Има една гръцка поговорка „Ако искаш някой да не свърши нещо, накарай го да приказва за него!“. Имам чувството, че се опитваме да говорим за АЕЦ „Белене“, без да правим разумни стъпки за нейното изграждане. Опитват се да провалят проектите за АЕЦ „Белене“ и за „Турски поток“ отново“, каза още Овчаров.

В категории: Политика