БПГА с ответен удар за спрения закон „Ревизоро”: Напускат КРИБ, обвиниха правителството, че покровителства контрабандата

Председателят на БПГА Валентин Златев(вляво), Цвета Динкова и Андрей Делчев, изпълнителен директор на БПГА


Българската петролна и газова асоциация настоява за среща с министър-председателя по темата, за да представи своята позиция


Българската петролна и газова асоциация (БПГА) разпространи преди минути извънредна декларация срещу решението на Министерски съвет от вчера да отложи с 6 месеца влизането в сила на Закона за административно регулиране на икономически дейносит, придобил гражданственост като Закона „Ревизоро”(заради вносителя Емил Димитров-Ревизоро, б.а.).

От БПГА са гневни на правителството, обвиняват ги, че покровителстват контрабандата и отказват да създадат равнопоставена среда с ясни законови правила. За финал в декларацията се уточнява, че членовете на БПГА напускат вкупом Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България(КРИБ), защото от КРИБ са изпратили писмо до икономическия министър Емил Караниколов с искане за отлагане на закона.

Припомняме, че новите правила трябваше да влязат в сила в края на януари. Дребните търговци на горива заплашиха, че ако това се случи ще излязат на протест с жълти жилетки. Дори анонсираха, че са подготвили няколко хиляди, които да раздадат на протестиращите(ВИЖТЕ ТУК)

Ето цялата декларация

ДЕКЛАРАЦИЯ
НА БЪЛГАРСКАТА ПЕТРОЛНА И ГАЗОВА АСОЦИАЦИЯ

1. По повод решение на Министерския съвет от 09.01.2019 г. да внесе в Народното събрание законопроект за отлагане с 6 месеца на влизането в сила на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход, Българската петролна и газова асоциация (БПГА) заявява:
                Членовете на БПГА изразяват категоричното си несъгласие с опита да се протака влизането в сила на закон, вече приет от българския парламент.
Това на практика означава продължаване на живота на сивата икономика в структуроопределящ сектор за България, какъвто е производството и търговията с течни горива.

Членовете на БПГА изразяват и възмущението си от скандалния начин, по който се предлага това отлагане – в рамките на 24 часа, без никаква дискусия и консултации със засегнатия бранш.

Нещо повече, смятаме, че се прави целенасочен опит реалната дискусия за ограничаване на контрабандата, ДДС-измамите и други незаконни схеми в сектора, да се измести от спекулации за противопоставяне на големи и малки фирми в бранша и за ограничаване на свободната конкуренция. Заявяваме, че това никога не е било цел на компаниите, членуващи в БПГА.

Нееднократно публично сме изразявали мнението си, че в условията на пазарна икономика, трябва да има равнопоставеност между участниците на пазара, която може да се осигури чрез ясни законови правила в сектора.

Българската петролна и газова асоциация настоява за среща с министър-председателя по темата, за да представи своята позиция.

2. БПГА изразява дълбокото си разочарование от действията на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, на която е лоялен член. Въпреки това КРИБ изпрати до министъра на икономиката Емил Караниколов писмо, с което се иска отлагане на влизането в сила на закона и в което се правят предложения за промени в текстовете му. Подобно писмо нито е съгласувано с БПГА като член на КРИБ, нито дори сме били информирани за съществуването му.

Още повече, преди да се приеме от парламента, законът е минал през период на обществено обсъждане. Тогава е било времето, в което КРИБ е могла да даде свои предложения за изменение на текстовете.

В чл. 13, т.1.6 от устава на КРИБ е записано, че всеки от членовете ѝ има право „да получава информация за дейността на Конфедерацията и на управителните и контролните ѝ органи”.

Вземайки предвид нарушаването на горепосоченото правило, на извънреден Управителен съвет на БПГА, нейните членове взеха решение за напускане на КРИБ.

В категории: Бизнес