Панайот Рейзи: Няма дюни под строежа на Къмпинг „Градина“, не разрешаваме да се строи на плажа

Ако има някакво стъпване в плажната зона, то ще бъде коригирано така, че лятото ивицата да може да се ползва, каза кметът на Созопол


Проектът е съгласуван и с Министерството на регионалното развитие, защото обектът е първа категория, каза градоначалникът

Няма дюни под строежа на Къмпинг „Градина“. Това каза пред камерата на Нова телевизия кметът на Созопол Панайот Рейзи.
След като му бе зададен въпроса защо се издават разрешения за строеж край Алепу, като там вълните буквално ще се разбиват в терасите на новия ваканционен комплекс, той отговори, че проблемът започнал заради свлачището и подчерта, че то е ниско до плажа.
Според него на терена, където ще се строи ресторант, няма дюна.
„Районът, който се обработва, не е плаж. Ако има някакво стъпване в зоната на плажа, то ще бъде отстранено и коригирано така, че лятото ивицата да може да се ползва. В нашия устройствен план в Зона А имаме разрешение за строеж. Проектът е съгласуван и с Министерството на регионалното развитие, защото обектът е първа категория“, заяви Рейзи.
„Обектът трябва да се наблюдава и се контролира от РДНСК, т.е. не е в компетенцията на кмета на общината. Главният архитект издава строителното разрешение, но то се разглежда в 14-дневен срок от институциите, които го контролират“, добави той.
„Има си Общ устройствен план, както и законодателство. Който нарушава законите, си носи отговорността“, подчерта кметът на Созопол.
Той разкри, че теренът, върху който се строи ресторант, според нотариалния акт е нива. „Всичките екологични процедури за тези райони минават стриктно, защото преди пет години Община Созопол има Общ устройствен план, в който са заложени параметрите, по които се променят статутите на земята“, добави градоначалникът.
След като бе попитан как дюните в Къмпинг „Смокиня“ се озоваха в частен терен, той каза, че Законът за земята влиза в сила през 1991 г. и тогава влизат в сила трите вида собственост – държавна, частна и общинска. „Оттогава до ден днешен той всяка година се променя. 20 пъти е изменен. Когато се раздава земята, никой в България не е коментирал думата дюна. Земите се раздаваха като лозя. Една част от тях бяха ниви. Други бяха гори“, припомня Рейзи.
„Този терен е бил лозе и е възстановен на някой, който е предявил претенции към него.
През 2008 г. когато влиза в сила Закона за черноморското крайбрежие, някой вкара в устите на еколозите думата дюна, но не трявба да забравяме, че тя е природно образувание, което се случва на пясъчен терен и благодарение на морето, както и на вятъра“, обясни кметът.
„В случая с къмпинг „Смокиня“ има отвсякъде престъпление. Това не влиза в компетенцията на общината дотолкова, че някой е отишъл върху тази природна даденост. Институциите са си взели мерки, хората са заловени и ще си понесат отговорността“, каза още Панайот Рейзи.

В категории: Созопол