Идеята съществува от почти осем години
- Г-н Абумелих, преди дни бе съобщено, че Министерски съвет е разрешил откриването на факултет по медицина. Защо това е голяма новина за града и с какво този факултет е толкова важен?
- Да, на прага сме на осъществяване на нещо от изключително значение за града. Благодарение на кмета Димитър Николов и усилията, които той положи, за да бъде открит медицинския факултет, Бургас влиза в нова епоха. В епохата, в която вместо да изпраща своите качествени деца да учат медицина по другите градове, ще привлича амбициозните деца в Бургас. За мен това е краят на миграцията на бургазлии към София и Пловдив за реализация.
Дали след година, дали след две, но му се вижда краят. И не само това, но и както казах, започва идването на млади хора, които тук ще учат, ще се женят, ще раждат деца... След десет години в Бургас няма да има недостиг на лекари, защото много от обучаващите се тук, ще изберат да останат. В Бургас разполагаме с достатъчно голяма база от болничните заведения, в които може да се започне работа, а самият град е прекрасен за устройване за живот.
В последните години се направи много и за улици, и за детски градини, и за детски площадки, и за училища, градът без ирония може да се нарече „най-добър за живеене“. Плюс хубава работа по специалността и добро заплащане, мисля, че е всичко, което може да иска едно младо семейство. Със сигурност завършилите медицинския факултет ще имат всичко това и със сигурност много от тях ще направят избора да останат в Бургас.
- В България има медицински университети с дълга история, как един нов факултет ще се бори с тях в стремежа си да привлече студенти?
- Най-вече с огромното желание на двигателите на тази идея. С мерак. Нов факултет може да бъде напълно конкурентоспособен на факултетите с дълга история с добра база, добри преподаватели, добри бази за обучение, програми за обмен... Вариантите са много, а тук са замесени хора, които имат огромното желание това да се случи по възможно най- добрия начин.
- Почти осем години съществува идеята, защо досега не е била осъществена?
- Да, от много време се говори за този факултет, което е доказателство за неговата важност за града. Не знам дали хората осъзнават колко голямо и сериозно нещо е това. И като пред всяко голямо и сериозно нещо- пред факултета по медицина също имаше много пречки и спънки. Аз съм жив свидетел какво направи кметът Димитър Николов, за да бъде факт този факултет, въпреки че университетите не са задължение на общината.
Той видя, че това е нещо, което не само липсва на града, но е и жизненонеобходимо за него и общината подпомогна реализацията на идеята по всякакви начини- и финансово,като изцяло финансира изграждането на новия факултет, и логистично, и идейно... по всякакви. За мен със сигурност историята ще запомни, че по времето на Димитър Николов в Бургас е бил открит медицински факултет. Няма как да не се отбележи и огромния труд на ректора на университет „Проф. д- р Асен Златаров“- проф. д-р Магдалена Миткова. Заедно с тях усилия в Бургас да се случи нещо толкова важно положиха и областният управител Вълчо Чолаков, депутатите Димитър Бойчев и Ивелина Василева, заместник кметът по здравеопазване д-р Лорис Мануелян, заместник кметът по образованието Йорданка Ананиев, и още много други.
- И сега един малко личен въпрос- Вие имате ли някакъв принос?
- Не, на фона на всичко, което се наложи да бъде свършено, аз нямам почти никакъв принос. Докато съм бил народен представител съм помагал, но всичко, което съм направил е много малко, почти нищо на огромните усилия, които бяха необходими. Цялата организация и координация беше под ръководството на кмета Димитър Николов и така да го нарека, неговия щаб. За мен това е негова победа и категорично ще остане в историята на града с това което постигна.