За жп гара Карнобат инвестицията е над 4 млн. лв., като ще бъде ремонтирано не само приемното здание, но и пероните и подлеза
Днес официално бе даден старт на реконструкцията на гаров комплекс Карнобат. За да постави началото на мащабния ремонт, който напълно ще преобрази старата сграда, пристигна лично Министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков.
Заедно със зам.генералният директор на ДП Национална компания "Железопътна инфраструктура" - инженер Златин Крумов, зам. областният управител на Област Бургас – Владимир Крумов и водещият партньор от фирмата изпълнител ДЗЗД „Железопътна инфраструктура Карнобат“ – инженер Николай Николов, Росен Желязков постави символично начало на реконструкцията с първата копка.
Росен Желязков проследи правилното изпълнение на първата копка, с която бе ознаменувано началото на реконструкцията„Тази железопътна гара е изключително важна и е единствената жп връзка между Югоизточна и Североизточна България. Тя е четвъртият по големина железопътен възел в страната и е част от транспортния коридор Пловдив – Бургас“, това обяви министър Желязков по време на днешната церемония.
Той изтъкна, че от нея ще започне развитието на направлението Бургас – Синдел, като амбициите са да бъде и част от инфраструктурата, която ще продължи към Русе.
Министър Росен Желязков обяви още, че тази гара не е ремонтирана от изграждането си през 80-те години на миналия век.
Модернизацията на жп гарата в Карнобат е част от по-мащабен проект, в рамките на който ще бъдат обновени още жп гарите Подуяне, Искър, Казичене, Стара Загора и Нова Загора. Общата стойност на осигуреното европейско финансиране за 6-те жп гари е приблизително 30 млн. лева.
„Само за жп гара Карнобат инвестицията е над 4 млн. лв., като ще бъде ремонтирано не само приемното здание, но и пероните и подлеза. Ще бъдат извършени конструктивни укрепвания, архитектурно обновяване, както и изграждане на асансьори и съоръжения за лица с намалена подвижност за достъп до пероните“, заяви министърът.
„Това реално ще бъде една нова гара, която ще запази духа на времето, когато е строена, за да има устойчивост и приемственост. Строителството ще продължи две години, като през този период няма да бъде преустановена дейността на гарата, за да продължи да обслужва пътниците“, отбеляза още Росен Желязков.