Според проучването, освен БСП, ГЕРБ и ДПС, които несъмнено ще имат свое представителство в Европейския парламент, своите шансове имат и ВМРО-БНД, „Демократична България – Обединение“ и „Патриоти за Валери Симеонов
Коалицията „Патриоти за Валери Симеонов (НФСБ и Средна Европейска класа) набира сериозна скорост, стана ясно от експресно проучване на политическите нагласи за Евроизбори 2019, извършено от Изследователски център „Спектър“ в периода 29 април – 4 май.
Изследването доказва, че кампанията на „Патриоти за Валери Симеонов (НФСБ и Средна Европейска класа)“, провеждана под мотото „Вместо думи – действия“ и основана на срещи с хората - дава резултат и събира потенциал. Това е защото, кампанията на коалицията е основана повече на прагматизъм, отколкото на обещания, тук се говори какво е свършено, а не какво ще се върши, коментират социолозите.
Според проучването, освен БСП, ГЕРБ и ДПС, които несъмнено ще имат свое представителство в Европейския парламент, своите шансове имат и ВМРО-БНД, „Демократична България – Обединение“, „Патриоти за Валери Симеонов“ и Коалиция за България.
В патриотично-националистическия сектор се изостря конкуренцията между ВМРО-БНД и „Патриоти за Валери Симеонов“. Редом със силния първоначален старт на ВМРО и активността на Джамбазки (4.2%), през първата седмица от кампанията, листата, водена от лидера на НФСБ Валери Симеонов, също набира скорост (4 %). На по-задни позиции засега остава „Атака“ (1.2%), посочват от Изследователски център „Спектър“.
Към днешна дата, силите на двете водещи партии сред твърдо деклариращите, че ще гласуват на 26 май, са практически изравнени – БСП 33,4 % и ГЕРБ 33 %.Прави впечатление, че скандалите около управлението са разклатили периферията на ГЕРБ, докато проблемът на БСП е, че на този етап не привлича значителна подкрепа от своята електорална периферия. Наличието на много неопределили се, но възнамеряващи да гласуват, затруднява категорични прогнози за крайния изход от този двубой.
Повишава се значението на фактори като капацитет за организационна мобилизация, атрактивност на кампанията и представяне на водещите фигури в кандидатските листи в оставащите дни до изборите. Най-вероятно изходът ще се предопредели от това коя от двете политически сили ще допусне повече грешки до края на кампанията.
ДПС продължава своята предизборна мобилизация, внушавайки сигурност и стабилност на своите избиратели. Данните от проучването сочат подкрепа от 8,7% от решилите да гласуват, но е най-вероятно организационната способност на движението да мобилизира своите гласоподаватели ще увеличи техния резултат в изборния ден. Роля в това отношение се очаква да има и личното обръщение на почетния председател на ДПС Ахмед Доган към актива и симпатизантите на движението.
В левия сектор прави впечатление възходящата линия на „Коалиция за България“, които към момента получават подкрепата на 3,5% от решилите гласуват. В дясно „Демократична България – Обединение“ засега успява да консолидира все повече фрагментирания вот за т.нар. „градска десница“ – 4,1%. Тези формации, макар и в различна степен, имат реалистични шансове за успех в евроизборите, който ще зависи в крайна сметка от решението на колебаещите се към днешна дата избиратели. Въпреки видимото присъствие на „Воля“ (1,7%) и „Атака“ в кампанията, засега те изостават (1,3%).
Информация по чл. 205 от Изборния кодекс:
Изпълнител: Изследователски център „Спектър“ с ръководител Петко Петков, доктор по социология
Възложител и финансиране: Институт за модерна политика Паспорт на проучването: Национално представително проучване по метода на полустандартизираното „лице в лице“ интервю сред 993 пълнолетни лица.
Извадка: двустепенна гнездова, 1% на извадката съответства на приблизително 61 627 души.
Максимално допустим размер на стохастичната грешка при 50% дялове и 95% гаранционна вероятност – 3,10%.
Период на проучването: 7-14 май 2019 г.
Изследователски център „Спектър“ носи отговорност за данните и техния анализ във вида, в който са оповестени от нас публично, но не и за превратни, манипулативни или избирателни интерпретации от други лица и организации.