Индустриалците на България искат Симеонов да се бори с американските централи

От АИКБ поискаха стимулиране на инвестициите в инфраструктура, Валери Симеонов обяви, че грижата му е за малкия и средния бизнес


Много евродирективи се прилагат превратно и деформирано у нас - като такса "сградна инсталация", която е забранена в ЕС, смята лидерът на НФСБ

Лидерът на НФСБ и кандидат за евродепутат Валери Симеонов обяви, че такса „сградна инсталация”, която се плаща на топлофикациите, е забранена според правилата в Европейския съюз.

Той се срещна с Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) по покана на сдружението. От АИКБ обявиха подкрепата си за водача на листата на „Патриоти за Валери Симеонов”.

Срещата бе в централата на АИКБ

В срещата участваха и зам.-председателите на НФСБ Борис Ячев и Валентин Касабов, който е четвърти в евролистата на коалицията.

От АИКБ благодариха на Валери Симеонов за дългогодишните му усилия за подпомагане развитието на българския бизнес. Като вицепремиер Симеонов имал основна функция за улесняване вноса на работна ръка.

Зам.-председателят на АИКБ Никола Зикатанов постави въпроса за т. нар. американски централи и държавната помощ, която те получават от държавата. Валери Симеонов обеща да продължи да се бори за прекратяване на договорите с тези централи. Лидерът на НФСБ припомни, че е отправил официално две питания към Брюксел по въпроса, но оттам мълчали. Симеонов имал личен разговор с ресорния еврокомисар Марош Шевчович, който обещал отговор до два месеца, но такъв не се получил.

Индустриалците благодариха на Валери Симеонов за дейността му в защита на българския бизнес

Изводът, според кандидата-евродепутата, е, че корупцията не е български патент.

Според него много евродирективи се прилагат у нас „превратно и деформирано” в ущърб на бизнеса и гражданите.

Валери Симеонов даде и няколко примера, един от които свързан с топлофикациите.

Как се прилага директивата за правата на потребителя, свързана например с т. нар. сградна инсталационна такса на топлофикациите? Докога ще се правим, че не го забелязваме това? Всеки, който има нещастието да живее в сграда – кооперация, блок или каквото и да било, което е топлофицирано от централна топлофикация, независимо дали е „Топлофикация – София” или е някоя от фабриките на Ковачки – всеки, който живее в такава сграда, трябва да плаща „сградна инсталация”, независимо че той не ползва услугите на „Топлофикация”. Но тъй като има радиатори в коридора или пък тръби минават през него, ще плаща?! Абсолютно забранено от европейската директива, тъй както тя забранява каквото и да било плащане на услуга, която не е потърсена, не е поискана и не е договорена. Обаче в България може”, недоволен е Валери Симеонов.

„Да не говоря за регламенти и директиви, които пък не са съобразени със спецификите на българския бизнес. И те са страшно много. Защо? Защото до момента на нашите евродепутати въобще не им е минало през ума да поискат една малко по-прецизна оценка на въздействието на всеки нормативен документ, преди той да бъде гласуван и приет”, добави водачът на НФСБ.

Според него пакетът „Макрон” всъщност бил пакет „Мобилност” и се обсъждал от четири години. Българските евродепутати обаче го проспали и не потърсили подкрепа против него, а сега се опитвали да го спрат с процедурни хватки.

Валери Симеонов изтъкна, че той винаги се е борил за малкия и средния бизнес, като посочи, че едрият капитал няма нужда от специална защита, защото може да се оправя сам.

Богдан Угърчински от Националния съвет на АИКБ се оплака, че българския чиновник е основна пречка за бизнеса. Служителите в администрацията гледали „буквичката” на закона  и били немарливи.

Държавата продължавала да прави спънки за трудовата миграция към България.

Валери Симеонов се съгласи с критиките към чиновниците и добави, че липсата на работна ръка е основен проблем.

Индустриалците заявиха, че спънките пред вноса на сезонни работници до голяма степен са отстранени. Те обаче оставали за постоянните работни визи.

Работодателите поискаха стимулиране на инвестициите в базова инфраструктура и разкритикуваха вчерашното решение на правителството за отлагане въвеждането на тол-системата.

Валери Симеонов се съгласи.

Виждате по какъв начин се ръководи държавата. Боли, не боли – това е истината, възропта лидерът на НФСБ.

По думите на Симеонов, за съжаление гласът на синдикатите тежи повече от този на работодателите. Според него синдикалните организации често спират реформите, без да имат основания, а само „заради идеята”.

Пример за това било противопоставянето на вноса на работници с неоснователния аргумент, че това застрашава българския трудов пазар.

За съжаление е така. Страхът от протестиращи определя политиката на държавата, обясни Валери Симеонов.

Д-р Милена Ангелова – главен секретар на АИКБ, обяви, че за тях Симеонов бил като „Дядо Коледа”, защото винаги откликвал за проблемите на бизнеса.

От работодателската организация поискаха той да се бори с идеите за гарантирания минимален доход в Европейския съюз. Според Валери Симеонов това не би било проблем, ако има удачен регламент.

Думата взе и Борислав Великов – бивш председател на парламента, който също е член на АИКБ. Той изрази мнение, че Валери Симеонов би бил по-полезен, ако остане в България. Великов попита дали, ако бъде избран, би се отказал от евродепутатското място.

Според лидера на НФСБ, изборът му бил задължаващ. Той каза, че като евродепутат ще продължи да работи активно в България.

„Да мислим за кого гласуваме”, призова в заключение зам.-председателят на АИКБ Никола Зикатанов.

„Номер едно сме”, отговори му Валентин Касабов, визирайки номера на формацията в интегралната бюлетина.

Валери Симеонов припомни, че в коалицията влиза и партия „Средна европейска класа”, която също винаги защитавала интересите на малкия бизнес.

Борис Ячев, Валери Симеонов и Валентин Касабов (отляво надясно) се срещнаха с индустриалците

 

 


В категории: Евроизбори'2019