Кметът на града Димитър Николов чете евангелието на Йоан и именно от неговите уста прозвуча „В началото бе словото. И словото беше у Бога. И Бог бе словото...”
В навечерието на светлата дата 24 май – Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, Бургас показа, че е град с жив дух и непоклатима вяра. Дъждът не спря бургазлии да се включат в инициативите по случай 24 май. На откритата сцена на Охлюва 17 популярни личности четоха Библията пред над 150 души, които въпреки лошото време останаха, докато не прозвуча и последният ред от Свещената книга.
Кметът на града Димитър Николов чете евангелието на Йоан и именно от неговите уста прозвуча „В началото бе словото. И словото беше у Бога. И Бог бе словото...”
Губернаторът на Бургас Вълчо Чолаков чете притчи за поучение на простия, за знание и разсъждение на младия, с тях мъдрият човек става по-мъдър и други полезни кратки беседи.
Чухме реторика от Атанас Атанасов - експерт в Министерството на младежта и спорта, Милена Добрева - музикален педагог, създател и ръководител на вокален ансамбъл "Фортисимо", Тодор Стамболиев - омбудсман на гр.Бургас, Катя Касабова – издател и главен редактор на информационния портал „Флагман”, д-р Светослав Тодоров - лекар-специализант по неврохирургия в УМБАЛ-Бургас, Димка Тортоланова – адвокат, Елена Петкова - д-р по педагогика, преподавател в Университет "Проф.д-р Асен Златаров", Милен Николов – д-р по история, археолог, Директор на Исторически музей в Бургас, Юлия Ненова - преподавател по пиано, дългогодишен директор на НУМСИ "Проф.Панчо Владигеров", Илчо Евтимов - пастор на Евангелска Петдесятна църква – Бургас, отец Роман от Източнокатолическа енория "Успение Богородично" – Бургас, Юрий Ангелов – актьор, Стефан Димитров - пастор на Българска Божия църква "Градове за Исус" и Главен старейшина на деноминацията, Костадин Гаров -студент по компютърни науки, член на националния отбор по математика и физика, многократен медалист от международни олимпиади, Румен Стаматов - професор по психология, университетски преподавател, Николай Симеонов - архитект.
Публичното четене на библейски текстове е в чест на делото на Светите братя Кирил и Методий, които създават азбуката, за да преведат Свещените писания на разбираем за народа език. За това дело Теофилакт Охридски пише следното: „Славянският народ, т.е. българският, не разбираше Светото Писание на гръцки език, и двамата свети мъже гледаха на това с голяма злочестина. Безутешна скръб ги обзе за това, че светлината на Писанието не сияе в Българската страна. Тогава се обърнаха с молитва към Христа, от Когото пръв дар са езиците, да им помогне да изнамерят букви, пригодни за българския език и да преведат божественото Писание на тоя език.“ (Из "Житието на Св. Кл.Охридски").