Радост Бошнакова не подкрепи Цацаров за закриването на прокуратурата в Несебър

Кирков и Чинев (долу, отляво надясно) подкрепят само варианта на окрупняване, при който Царево и М.Търново преминават към РП-Бургас, но и тук има различно мнение


Разнопосочни мнения може да затруднят крайното решение на главния прокурор за окрупняването на звената в Бургаско

Окръжният прокурор на Бургас Георги Чинев подкрепя окрупняването на прокуратурите в региона. Не така мисли обаче районният прокурор на Несебър Радост Бошнакова. 

Както „Флагман” съобщи, главният прокурор Сотир Цацаров предлага два варианта. Единият е да бъдат закрити районните прокуратури в Несебър, Средец, Поморие, Малко Търново и Царево. Идеята е всички те да станат териториални отделения на Районна прокуратура-Бургас.

Вторият вариант е звената в Малко Търново и Царево да се обединят в една районна прокуратура, а към Бургас да преминат само тези в Несебър, Средец и Поморие.

На проведена в понеделник дискусия в София Георги Чинев обясни, че в лично качество е съгласен само с първата опция, предложена от Цацаров. Според Чинев само така ще се постигне облекчаване на натовареността.

„Най-натоварената прокуратура в страната е Районна прокуратура-Несебър, а една от най-малко натоварените е Районна прокуратура-Малко Търново. Окрупняването въз основа на така предложения модел ще доведе или по-скоро ще способства за балансирана натовареност”, коментира окръжният прокурор на Бургас.

Според Георги Чинев с реформата ще се постигне и още една цел – запълване на незаетите щатове.

Въпреки безпокойствата във връзка с отдалечеността на Малко Търново и Царево, това не е толкова голям проблем, смята Чинев.

Той обясни, че в Бургас са разработили статистически модели, от които става ясно, че само с тотално окрупняване, включващо Малко Търново и Царево под шапката на РП-Бургас, ще се постигне облекчаване на натовареността.

Главният прокурор попита кога като дата е по-удачно да се извърши реформата – предложенията му са 1 октомври 2019 г. или 1 януари 2020 г. Георги Чинев посочи втората опция.

На същото мнение бе и районният прокурор на Бургас Иван Кирков.

И според него само първият вариант на окрупняване може да облекчи натовареността и датата следва да е 1 януари 2020 г.

Кирков изрази притесненията си заради мащаба на промените и броя на присъединяващите се звена към РП-Бургас.

От гледна точка на сградния фонд също били „на предела”.

„Трудно ще е, но трябва да се справим. Няма как”, каза Кирков.

Той отвори скоба, като помоли „ако е възможно” да преразгледано окрупняването на финансовите отдели към Окръжната прокуратура.

„За нас ще е по-лесно да имаме собствен бюджет, с който да оперираме”, посочи районният прокурор. 

Той изрази надежда, че с окрупняването ще бъдат пренасочени съответно и служители към РП-Бургас. По думите му, ще бъде напрегнато и то не само в началото.

По време на дебата стана ясно, че се планира окрупняването в един момент да засегне и районните прокуратури в Айтос и Карнобат. Засега обаче вероятно те ще останат самостоятелни звена.

По информация на „Флагман” в проточилата се дискусия районните прокурори на Средец и Поморие също са изразили положително становище за реформата на Цацаров.

Не така обаче е реагирала районният прокурор на Несебър Радост Бошнакова. Тя се е обявила против закриването на местната прокуратура с аргумента, че тя е най-натоварената в страната и следва да запази самостоятелни функции.

Според нея проблемът с натовареността може да се разреши чрез задоволяване нуждата от кадри в РП-Несебър.

Районният прокурор на Царево Цанка Иванова от своя страна е обявила предпочитанието си за втория вариант на окрупняването. Според нея звената в Царево и Малко Търново може да се обединят, но не бива да преминават към РП-Бургас. Като аргумент тя посочила, че районът на юг е граничен и има риск от силен мигрантски натиск.

Очаква се Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) в сряда да приеме окончателно предложение за вида на реформата. Крайното решение пък следва да се гласува от Пленума на ВСС.


В категории: Несебър