ОДМВР-Бургас приключи разследването по фалшивия сигнал за Иван Динев и го внесе в Прокуратурата

Проверката е на отдел „Компютърни престъпления” в ОДМВР-Бургас и РУ-Несебър, където са проведени разпити


Установен е собственикът на телефона, но не и кой е говорил по него от лоби бара на Марина Диневи

Полицейското разследване по жалбата на Флагман.Бг, което трябваше да открие кой е подал фалшивия сигнал до медията ни за автомобилна катастрофа с Иван Динев, е приключило. Началникът на отдел „Криминални престъпления” в ОДМВР-Бургас комисар Емил Павлов е предал преписката в Районна прокуратура-Бургас. За наблюдаващ прокурор по образуваното досъдебно производство, което трябва да завърши в 30-дневен срок, е определен Димитър Узунов.

Проверката на спецполицаи от отдел „Компютърни престъпления” в ОДМВР- Бургас е била извършена съвместно със служители от Районното управление на МВР в Несебър, където са проведени разпити.

Установено е чий е телефонът, от който е потвърден сигнала, но не и човекът, говорил по него с Флагман.Бг.

Както е известно, в 7,57 ч на 10 май т.г. в редакционната поща пристигна писмо, описващо с подробности катастрофа на магистрала “Тракия” с автомобила на Иван Динев. Близо 40 минути дежурният екип на сайта се опитваше да получи официална информация по случая. Но поради ранния час нито една институция, която би могла да потвърди или отрече написаното в него, не бе започнала работа.

Тогава журналист от екипа позвъни на оставения от автора на сигнала телефоннен номер за обратна връзка с него. Мъжът, който отговори, се представи за първи братовчед на Иван – Георги. Той потвърди това, което е написал до медията ни, отговори абсолютно точно на всички контролни въпроси и дори даде допълнителна информация – каква марка и цвят е автомобилът, какъв е регистрационния му номер, кога е придобит, по какъв повод и т.н.

Мъжът разполагаше с информация, каквато би могъл да има само човек от най- близкия кръг на фамилията. Това остави убеждението в екипа ни, че разговаря с член на семейството, за какъвто се представи мъжът, и следователно написаното в писмото отговаря на истината.

Материалът бе активен точно 12 минути. Веднага, щом стана ясно, че публикацията е основана върху злоумишлено подаден неверен сигнал, тя бе светкавично деактивирана.

Редакцията незабавно подаде жалба до ГДБОП и ОДМВР-Бургас да бъде разкрит източника на фалшивото писмо, нанесъл огромен удар по авторитета на сайта и създал големи неприятности и тревоги на уважаваната от нас фамилия Диневи, на която ние поднасяме искрени извинения. На полицията бе предоставен както телефоннния номер, оставен за обратна връзка, така и публичния IP адрес, от който през уеб формуляра на Флагман.Бг за читателски сигнали е изпратено съобщението.

ОДМВР – Бургас извърши сериозна по обем работа. Още същия ден стана ясно кой е собственик на телефона. Според материалите, предадени на Районна прокуратура, този телефонен номер е “даден за връзка с държавната администрация от Иван Динев.”

“Той го ползва, когато се намира в България, но не знае кой е водил разговори през този номер за времето между 22 ч на 9.05.2019 г. и 9 ч на 10.05. 2019 г., когато телефонът се е намирал в лоби бара в гр. Св. Влас. Твърди, че има братовчед, който се казва Георги Динев, но който е в София и фактически е невъзможно той да се е обадил по този телефон. Предполага, че това е лоша шега, която се е отразила зле на семейството му”, пише в полицейската преписка.

В нея е отбелязано още, че апаратът е бил оставен на бюро във фоайето и много хора биха могли да имат достъп до него.

Трудно е да се разкрие кой е изпратил сигнал до Флагман.Бг и чрез публичния IP адрес.

Ето какво са докладвали разследващите от сектор “Компютърни престъпления” към ОД МВР – Бургас по този въпрос:

От хедърите на оригиналното електронно съобщение се установи, че е изпратено през сайта на Флагман.Бг, а не през пощенските сървъри на Yahoo. Оттук следва, че не е задължително имейл адресът [email protected] (който фигурира като подател – б.р.) да е валиден и съществуващ, защото съобщението реално не е изпратено от него... Двете дигатални изображения, приложени към съобщението, са взети от новинарски сайтове... Това не са същински мета данни за дигитално изображение, т.е. не отразяват информацията за времето, устройството, с което е направена снимката, бленда, скорост, фокусно разстояние и др., а означават, че изображенията са създадени софтуерно /вероятно чрез снимка от екран, възможно е и изрязване – cropping/ на 10.05.2019 г. в 07:30:23 часа”, четем в преписката.

В деня на публикацията в редакцията позвъниха много колеги от столицата и страната, за да ни засвидетелстват подкрепа и разбиране в този труден за нас момент. В крайна сметка всички работим в силно конкурентна среда, в която всяка секунда е ценна при подготовката на оперативната информация преди да е сгнала до читателя, и никой не е застрахован от грешки в работата си. Важното е те да не са съзнателни, умишлени и злонамерени.

Само вестник “24 часа” не устоя на изкушението да се нахвърли върху Флагман.бг. В статия, публикувана в електронното му издание същия ден следобед, се прави намек, че ние едва ли не съзнателно сме публикували новината заради повече кликове, а после сме се опитали да се скрием зад гърба на “тайнствен информатор”, ако изобщо имало такъв. След като изрежда имената на всички медии, препечатали статията ни, за да злепостави и тях, авторът от „24 часа” решава, че моментът е много подходящ да направи реклама на собствения си вестник. И се тупа в гърдите: “24 часа” се въздържа да публикува сензационното съобщение, защото при нас фактите се проверяват винаги”.

Този човек явно работи отскоро при Венелина Гочева, защото иначе би трябвало да знае, че не друг, а именно “24 часа” би могъл да претендира за баща на фалшивите новини в нова България.

На 11 ноември 1995 година „винаги проверяващият фактите” вестник “24 часа” публикува на първата си страница статията “Софиянски – пребоядисан комунист”. В нея се твърдеше, че той е бивш активист и комсомолски секретар от БКП. По това време Стефан Софиянски бе кандидат за кмет на София от СДС и едно такова “разкритие” моментално би сложило край на политческото му бъдеще. Вестникът го громеше, че е лъгал за чистото си партийно минало и по време на изборите за парламент. А за по-голяма достоверност на лъжите си публикува и факсимиле от партийната книжка на Стефан Софиянски, която по- късно се оказва 100-процентов фалшификат.

Скандалът бе толкова голям, че цели 20 години по-късно, когато “24 часа” празнува юбилей, Валери Найденов и Венелина Гочева отново трябваше да замазват гафа. Те си измиха ръцете и прехвърлиха вината на един от основателите на пресгрупа “168 часа” – Петьо Блъсков, което буквално го извади от равновесие.

“Точно в тоя случай гащите и на двамата са най-жълти. Да. Истина е, че аз им донесох злополучното картонче и понеже от самолет се виждаше, че е фалшиво, казах на Найденов и на току-що влязлата тогава Гочева да проверят всичко внимателно и да не го пускат без потвърждение. Вместо това тия двамата изпраскаха на първа страница дописката с ментето”, уточни тогава Блъсков във в.”Труд”.


В категории: Крими