Откриха не забележителност, а строителна площадка край варненско село с бутафорни обекти
Обявеният от създателите си за "най-големия исторически парк в света" беше открит вчера край варненското село Неофит Рилски, пише Дневник. Според проекта на атракциона в него трябва да бъдат представени възстановки на сгради от седем различни исторически епохи -новокаменната, каменно-медната, римската, Средновековие, Първото и Второто българско царство.
Дошлите за "голямото откриване" обаче се оказаха поканени на строителна площадка насред нивите край селото. От сцената, издигната край изкопите и бутафорната постройка на Бабините Видини кули те чуха, че присъстват на историческо събитие, което бележи началото на ново въздигане на българския дух.
Още не е ясно кога строителната площадка ще се превърне в реален туристически обект
Освен това от Ивелин Михайлов, изпълнителен директор на акционерното дружество "Исторически парк", което строи и ще управлява парка, присъстващите научиха, че това е новият "енергиен извор за България".
Атракцията се намира на около 30 км. от Варна. Според създателите й следосвобожденската архитектура в България не била типично българска, тъй като преплитала много от елементите на европейската и американската. По тази причина "Исторически парк" си поставял за цел да възстанови най-доброто от епохите преди завладяването на България от Османската империя.
След като бъде завършен паркът ще трябва да се превърне в туристическа атракция, в която гостите да бъдат обучаване на древни занаяти, да опитат храна, за която се твърди, че е била типична за хората, населявали днешните български земи.
Бутафорната постройка на Бабините Видини кули , снимка:Спас Спасов
Според информация на компанията "Исторически парк", стойността на проекта е около 250 млн. лв. Площта, върху, която трябва да бъде изграден паркът е 500 дка, като 9 от тях ще са езеро, разположено в центъра му. Именно така са изградени и някой от най-знаменитите атракционни паркове по света като "Дисни уърлд" в американския щат Флорида или "Дисни ленд" край Париж, например.
Инвеститорите твърдят, че използвали "естествени материали". Заради това строителството вървяло бавно, снимка: Спас Спасов, Дневник
Въпреки, че според предварителната информация, вчера трябваше да бъдат открити около 60% от всички планирани обекти, посетителите видяха само недовършения и обзаведен набързо посетителски център, т.нар. "Тракийски дворец" - очевидно също подготвен за откриването твърде набързо, както и няколко кирпичени колиби посред мащабна строителна площадка.
След завършването на първия етап от парка до няколко месеца и ако реализацията на проекта върви по план, във всяка от следващите години ще трябва да бъде откривана по една нова част, свързана с конкретна историческа епоха.
Според информацията, разпространена по-рано от дружеството "Исторически парк" строителството вървяло бавно, тъй като се използвали само естествени материали - като камък, дърво и мрамор.
На по-късен етап към комплекса трябва да бъдат изградени и хотели, съчетаващи "странноприемници и къщи, създадени по подобие на тези от Второто българско царство", но оборудвани според съвременните стандарти.
Планирано е изграждането на конна база, а мениджмънта на дружеството смятало да отдава парка за снимки на филмови продукции с историческа тематика.
*Заглавието е на Флагман.бг