Представете си много сложна задача, която трябва да решите, преди да се появите на голям форум, където ще ви гледа целият свят. И в тази задача са замесени много пари, две огромни компании, водещи война помежду си, един силен отбор и едно колосално име.
Хендрик Йоханес Кройф е името, националният на Холандия е отборът, „Адидас“ и „Пума“ са компаниите. Световното първенство по футбол е форумът.
Задачата с едно неизвестно, но огромно, е следната. Холандската футболна федерация подписва договор с „Адидас“. Кройф обаче има железен такъв с „Пума“.
Как Йохан Велики ще лети из западногерманските терени на Мондиал’74? С фланелка на „Адидас“, с фланелка на „Пума“, с някаква странна и невиждана симбиоза на двата концерна? Или просто гол до кръста…
Хендрик Йоханес Кройф е роден през 1947 година само на един хвърлей разстояние от стадиона, който сега се нарича „Йохан Кройф Арена“ в Амстердам през 1947 г.
Той е най-обичаният холандски футболист на всички времена и един от най-обичаните изобщо футболисти на всички времена. Художник, за когото теренът е платното, а топката – магическа четка, с която рисува. На моменти ходовете му са толкова гениални, вълшебни и впечатляващи, че разтуптяват и най-безчувствените сърца на планетата.
Кройф обаче е гениален не само на терена, но и извън него. Особено когато трябва да се реши нерешима задача като горната…
Холандският национален отбор се класира за първи път на световни финали от 1938 година. Колкото и да е нехарактерно за лалетата, футболните „лалета“ от Ниската земя представляват красив, но бодлив букет, който може да пусне кръв на всеки, застанал на пътя им.
Медийното внимание към Холандия е огромно. Специалистите предричат триумф в Западна Германия.
Кройф, играчът с най-висок профил в тима и въоръжен със своя тъст и агент Кор Костер, се грижи за финансовите облаги на съотборниците си. Те договорят еднакви премии и бонуси за всеки от състава, който играе. Сумите никак не са малки.
По същото време холандската футболна федерация подписва договор за екипировка с „Адидас“ , което означаваше, че за първи път върху известния оранжева екип ще грейнат отличителните три ивици на световноизвестната фирма. На фланелката, шортите и чорапите.
Кройф обаче има изключителна лична сделка с „Пума“. Заради своята лоялност той отказва да носи екипа на кръвния враг „Адидас“. Йохан даже се появява на важни събития извън терена с дрехи на „Пума“. Онази прословута снимка със сакото му, когато получава „Златната топка“ през 1971 година, обикаля целия свят и е известна и до днес. На него с ей такива букви пише „Пума“.
Нещата се задълбочават преди Мондиала във ФРГ. И въпросът „Дали Холандия ще спечели световната титла?“ вече е изместен от друго питане: „Дали Кройф ще участва на световното първенство?“.
„Йохан, виж екипировката е на холандската федерация, на холандския отбор, на нацията. Ти си част от нея. Ти си част от нас“, опитват се да разубедят Кройф.
„Главата, която обаче стърчи от фланелката, е моя“, контрира Йохан.
След няколко дневни, а и нощни главоблъсканици, Кройф дава следната идея. Той ще облече екипа на „Адидас“, но на него да има… не три, а две ивици. Една от прословутите три да бъде премахната.Задачата пада, отговорът е открит. „Адидас“, иска, не иска, се съгласява. Все пак това е някакъв вариант. Какво ти някакъв. Гениален вариант. Реакцията в „Пума“ е изключително шумна – овациите заглушават и прелитащите самолети. Кройф премахва една лента от екипа си, за да го направи неутрален от търговска гледна точка. Което не влияе на спонсорската му сделка с „Пума“. Апропо, а обувките – там никой не спори. Йохан си рисува с тях върху футболното платно.
Историята не свършва с това. Тя има продължение 40 години по-късно. През 2014 г. компанията Cruyff Sportwear пуска реплика на фланелката му от Мондиал 1974 г. От „Адидас“ завеждат дело и искат продажбите й да бъдат преустановени, което вбесява Кройф. "Не разбирам. Тези две ленти ми принадлежат, особено когато са в съчетание с номер 14 на гърба. Те са част от личността ми, а не собственост на „Адидас".
Но това, както и да е. Случаят от 1974 година обаче наистина е уникален. И ненапразно го наричат - най-гениалния в историята футбола, изненадал не само спорта, но и света. БЛИЦ СПОРТ