Отличният за българския тенис 1 февруари, в който отборът за Купа Дейвис се класира за Първа група след триумф в Румъния, завърши по сензационен начин с успеха на 18-годишния Георги Георгиев срещу достигалия до номер 39 в световната ранглиста Раду Албот. И то в квалификациите на АТР 500 турнира в Далас.
За запознатите с детски-юношеския тенис в България Георгиев е познато име, но широката общественост чу името му за първи път в съботната вечер. Затова разказваме малко повече за него. Кой е Георги Георгиев и очакваше ли някой да победи тенисист като Албот?
Гого е родом от Свиленград, а дълги години тренира в ТК “Хасково” под ръководството на не кой да е, а на бащата на Григор Димитров – Димитър Господинов.
Срещите със самия Григор през годините със сигурност са част от голямата мотивация на Георгиев да успее в тениса. Именно той е най-чест спаринг партньор на Григор при визитите му в Хасково.
Самият Георгиев започва да тренира тенис още преди да навърши 4 години. Помага фактът, че живее на метри от кортовете в Свиленград. Първият му треньор е Добримира Цингова – Пейчева, а работи още с Марин Атанасов и Елена – Цингова Атанасова.
След множество титли и подиуми от държавни първенства при децата, през 2019 прави следващата крачка – на 13 години се мести в Хасково, където започва тренировъчен процес под ръководството на Димитър Господинов.
Учи в езиковата гимназия Проф. д-р Асен Златаров“ и живее сам в общежитието на града.
Поддържа отличен успех, като в същото време добрите резултати в тениса продължават. През 2024 Георгиев стана държавен шампион до 18 години и спечели трофей от ITF турнир при юношите от категория J100 на клей.
Последният му юношески турнир бе Европейското първенство до 18 години, където на осминафинал загуби от станалия наскоро шампион на Australian Open Хенри Бернет. 113-ото място в световната ранглиста бе рекордът за Георгиев при подрастващите.
През 2024 той направи и първите си стъпки в професионалния тенис. Записа две победи в основна схема на ITF надпревари, а в Добрич преодоля един кръг на квалификации на Чалънджър.
Той трябваше да вземе и едно много важно решение – как да продължи оттук насетне. Изборът падна на една все по-популярна сред талантливи тенисисти комбинация между образование и колежански тенис в САЩ.
От януари Георгиев е част от Southern Methodist University. Университетът е в Далас и има една от най-силните тенис програми, като участва в Division 1. Тенис програмата на университета разполага с една от най-модерните бази в САЩ. Именно в нея за поредна година се провежда АТР турнирът, на който Гого изуми с победата над Албот.
В избора му на университет по всяка вероятност пръст има и Григор Димитров, който следи развитието му. Главен треньор по тенис в SMU е Грант Чен, един от най-близките приятели на Димитров. Чен на няколко пъти е идвал до Хасково, за да убеди Георгиев в избора му. И сега със сигурност е доволен.
От началото на сезона в колежанския тенис Георгиев има 6 победи и само 1 загуба на сингъл. Неслучайно именно той получи една от общо трите покани за участие в АТР турнира, определени за тенисисти от SMU. Тревър Свайда, който е 671-и в световната ранглиста, ще играе в основната схема, а 25-годишният Ерик Хадигиан взе само два гейма срещу Джеймс Дъкуърт в квалификациите.
Нещо повече – от създаването на АТР турнира през 2022 не се бе случвало тенисист от SMU да спечели мач – нито в основната схема, нито в квалификациите.
Говорейки за ранглиста – 13-те точки, спечели от победата на Гого над Албот ще му осигурят влизане в топ 1000 след само няколко турнира при мъжете изобщо. Оттук насетне за Георгиев следва много работа – в лекциите и на корта. С надеждата да последва примера на тенисисти като Джон Иснър, Камерън Нори, Бен Шелтън, Франсиско Серундоло, Маркос Хирон, Брендън Накашима и Нуно Боржеш. Всички те, а и много други, минават през колежа преди да направят отлични кариери при професионалистите. И много от тях и до днес са убедени, че именно този път на развитие им е позволил да достигнат до успешна кариера в тениса.
От Емил Евтимов, tenniskafe.com
Следвай ни: