Джика Хаджи, вероятно най-добрият румънски футболист на всички времена, днес навърши 60 години. „Кралят на румънския футбол“ зарадва милиони фенове с изявите си с националния отбор. Паметните мачове, спечелени от водения от него тим на Мондиал 1994, Мондиал 1998 и ЕВРО 2000 изкараха феновете на румънския отбор на улицата, пише "Труд". Сега той има своята "Академия Хаджи". През 2017 г. стана шампион с Виторул, сега Фарул, 8 години след основаването на академията. През 2023 г. той повтори представянето си с Фарул, както сега се казва отборът.
Роден в Сачеле през 1965 г., Хаджи прави първите си стъпки към големия футбол във Фарул. През 1978 г. на 17 години, 7 месеца и 6 дни дебютира в румънския елит.
Кариерата му претърпя грандиозен обрат, когато Барселона реши да го привлече. След Световното първенство през 1994 г. името на Хаджи отново е в челните редици на европейския футбол. Йохан Кройф му е хвърлил око и настойчиво моли ръководството за него, като в един момент треньорът заплашва, че ще подаде оставка, ако сделката с румънеца не бъде завършена.
Испанският мениджър Хосеп Мария Мингеа разказа пред иберийското издание Sport.es как е получил задача от покойния Йохан Кройф да привлече Хаджи през 1994 г.
„Хаджи пристигна в Реал Мадрид през 1990 г., идвайки от Стяуа. След две години замина за Италия, в Бреша. Винаги съм имал много добри отношения с него, както и с всички румънци като цяло. Това се случи през 1994 г., по време на световното първенство в САЩ. Първоначално не можех да замина за Америка, защото трябваше да чакам децата ми да завършат училище.
Пристигнах на Световното първенство на шестия ден от състезанието, така че видях първите мачове в Барселона и си спомням, че на втория ден от Световното първенство се игра Колумбия - Румъния в Лос Анджелис, мач, в който Хаджи вкара гол след 30 минути. Той получи топката от Мунтеану, измъкна се и я удари отдалече, изненадвайки колумбийския вратар. Това беше монументален гол. Бях си вкъщи, гледах тихо мача. Имах стационарен телефон, защото тогава нямаше мобилни. Две минути след гола телефонът звъни. Кой беше? Йохан Кройф, който ми казва, без да ме поздравява: „Слушай, това (Хаджи) е този, който искам да ми доведеш!“.
И аз отговорих: "Да, лесно е да го доведа, защото той играе в Бреша". Казах му, че ще отида в САЩ, там, където беше румънският национален отбор. "Няма проблем", каза ми Кройф".
По това време Барселона вече няма Лаудруп и се нуждае от играч на централната позиция. Преговорите са много прости. "Договорът беше подписан в офиса на бившия президент на Барселона Жоан Гаспар. Хаджи нямаше много висока заплата в Бреша. Италианският клуб не сложи спирачка на желанието му да дойде в Барселона. Когато Хаджи пристигна в Барселона, той се срещна със Стоичков и първото нещо, което българинът му каза, беше: „Ще играеш дясно крило“, а Хаджи отвърна: „Аз - дясно крило?!“ Дори не мога да ходя с десния си крак.". В първия приятелски мач Хаджи беше дясно крило и Стоичков му каза: "Какво ти казах!".", спомня си Мингеа.
Сега Хаджи идва много често в Барселона със съпругата си и Джика Попеску. „Те са женени за две сестри“, пише Мингеа в колонката си за испанското издание.