Президентът на европейската футболна централа УЕФА - Александър Чеферин, дае специално интервю за словенския вестник “Дело”, в което коментира наболелите въпроси, свързани с най-обичания спорт на Стария континент, както и говори за други обществени процеси, които влияят на играта. Той най-вече изрази особената си позиция около политиката на Европейския съюз, която според него е довела до напълно нерелевантна позиция по отношение на вземането на решения по важни геостратегически въпроси.
На първо място Чеферин говори за новия формат на Шампионската лига, чийто плейофи отминаха съвсем скоро и определиха последните участници в 1/8-финалите от “турнира на богатите”. Този формат бе сериозно дискутиран и критикуван, като функционерът представи и гледната точка на хората, доволни от промените.
“Чух само положителни отговори. Първоначално фокусът беше върху дежурните критици, които се появяват винаги, когато има промяна. Смятам, че 99% от хората сега са доволни от обновената Шампионска лига. Конкуренцията е още по-непредсказуема от преди, никой не знаеше до последния момент дали ще се класира. Това е успех и оценките в Шампионската лига са отлични. И трите състезания - включително Лига Европа и Лигата на конференциите са успешни. Спонсорите са доволни, че по-малките отбори имат възможност да участват. Сега всички те биха искали да участват и да инвестират още повече в състезанията на УЕФА, а това важи и за телевизията и другите телевизионни оператори, които са осигурили отразяване на мачовете”, започна Чеферин.
След това той отговори и на критиките, които понесе относно намеренията да разшири телевизионния пазар на излъчването на Шампионската лига в Северна Америка. Тогава се появиха и спекулациите, че в даден момент финалът може да бъде преместен в САЩ, което сега беше отречено.
“Преминахме през дълъг процес на подбор на агенция и преговаряме с новата агенция Relevent за бъдеща продажба на телевизионни права и спонсорство на нашите клубни състезания. Те не са обсъждали преместване на финалите на Шампионската лига на друг континент. Много съм изненадан, че някои медии, които се смятат за почтени, могат да публикуват информация, без да искат мнението на УЕФА. Вероятно щях да знам, ако го бяхме договорили. И ако не ми беше позволено да ви кажа, бих казал, че не ми е позволено да ви кажа, но мога да кажа, че те не са казали нито дума за това”, уточни Чеферин.
Президентът на УЕФА бе запитан и относно претоварването на футболистите, което напоследък е все по-дискутирана тема от треньорите. Последните се оплакват от интензивния график във футболна Европа, който напряга играчите и води до много контузии.
“Графикът е напълно пълен и няма място за нови състезания, всички играчи са много заети да играят, вероятно твърде много. Но всъщност основно добре платените играчи се оплакват. Ситуацията е сложна: клубовете се нуждаят от повече мачове, за да плащат на играчи и треньори. Ако имаше по-малко мачове, тогава бизнесът им нямаше да е устойчив”, обясни Чеферин.
Това прехвърли и функционерът и към мислите му относно някои строги регулации, които според него пречат на спорта. Една от най-новите дискусии е, че би могло да се въведе таван на заплатите в Европейския съюз, което определено ще повлияе върху бизнес модела, работещ в спортните среди, тъй като работещите във футболния свят са едни от най-скъпоплатените хора в трудовата заетост - от клубните служители до самите футболисти и треньори.
“Нашите юристи са разговаряли с Европейския съюз. Твърдо ограничение на заплатите вероятно не би било възможно. Вече поставихме таван на 70 процента от приходите, които клубът може да изразходва за заплати на играчите. Имаме много клубове, които не могат да се справят с това и искат поне 80 процента, така че може да се наложи да променим това. Клубовете трябва да признаят, че имат нужда от повече мачове, ако искат да плащат на играчите. Някои национални лиги имат две купи. Желаят ли да имат по-малко отбори в лигата или една купа по-малко? Готови ли са играчите да поемат намаление на заплатите? Това е сложен дебат, но такъв, който е опростен от различни „създатели на мнение“ или треньори, които обичат да говорят повече, когато се справят добре, и малко по-малко, когато не се справят. Казват, че УЕФА и ФИФА просто взимат пари, но УЕФА влага 97 процента от приходите си обратно във футбола”, категоричен бе Чеферин.
57-годишният словенец нататък разтегли изложението си и говори още по този проблем, който не касае само спорта, а и влияе върху много от културните процеси в света. Според него крайнолевият популизъм не само е в състояние да потисне бизнес екосистемата, развиваща футбола, но и влияе изключително негативно върху цялостните тенденции от обществено-политическия живот.
“На всички ни е писнало от политическа коректност. Тук, в западния свят, свободата на словото вече не съществува. Вече не можеш да кажеш това, което мислиш. От една страна, има десни популисти, които имат проста реторика - мигрантите отнемат вашите работни места и се занимават с престъпност, ЛГБТ пропагандата ще направи семействата несъществуващи, те ще унищожат вашите деца и т.н. Това е толкова опростена популистка реторика, че всеки може да я разбере. Европа губи по всякакъв начин (макар и не във футбола), задушена от драстични регулации. Казвайки това, не можем да воюваме с всички и не можем да проповядваме на целия свят как трябва да се правят нещата, защото фактите са различни. Няма и единство и за съжаление Европа ще продължи да губи – по своя вина”, заяви Чеферин.
Относно това Чеферин обясни как самият той е станал жертва на доста неприятни словесни атаки от крайно леви феминистки движения след реплика към треньорка по време на церемония по награждаване в областта на женския футбол.
“Когато връчвах трофея на най-добрия треньор на женските отбори, разбрах, че е изключително тежък. Когато избраният треньор излезе на сцената, за да вземе трофея си (беше мъничка и тежеше най-много 55 кг), казах: „Внимавай, защото е тежък.“ Тя ми благодари, а на следващия ден в английска медия излезе заглавие: „Чеферин се отнесе снизходително към треньора само защото е жена!”, обясни смущението си Чеферин.
В отговор на това президентът на УЕФА обясни, че никога в работата си не е действал снизходително, а е работил тъкмо за обратното. Като пример за това даде как е направил почти немислимото и е организирал Европейско първенство за съвместна кандидатура между Сърбия и Албания, с което е опитал да превърнеш организацията в мост между враждуващите нации.
“Имам специална привързаност към всички нации от бивша Югославия. Последните десетилетия бяха много тъжни. Но целите Западни Балкани са бомба със закъснител. Основният проблем е, че техните лидери разговарят с европейски бюрократи, които не разбират начина на мислене на Балканите, бивша Югославия, Албания и други страни. Интересното е, че албанската и сръбската футболни асоциации, подкрепени от двете правителства, изразиха желанието си да организират състезанието заедно, още едно доказателство, че спортът е над политиката. Че спортът е нещо добро. Това е страхотна възможност да покажем, че футболът е над ежедневната политика”, каза Чеферин.
Накрая Чеферин продължи да говори за футбола като мост на култури и идеи, в които спортните функционери трябва да общуват свободно с лидерите на обществено мнение. Откакто УЕФА функционира в Швейцария президентът на Европейската футболна асоциация многократно се е срещал с политически функционери на най-високо ниво, с които е обсъждал как най-обичаната игра може да се превърне в сериозна национална доктрина в различните страни от света.
Следвай ни:“Като започнем от политиците, Виктор Орбан, Александър Вучич, Кеир Стармер, Ангела Меркел са големи футболни фанатици. Испанският крал Фелипе е страстен фен, баща му Хуан Карлос е още по-голям фен на футбола, а принц Уилям е най-осведоменият от всички, като е голям фен на Астън Вила и английския национален отбор. Той беше сериозно засегнат на последните два еврофинала и ми беше много жал за него. Но най-много ме впечатли емира на Катар , който е страхотен футболен фен и страхотен човек. Веднъж съм бил в дома му, той гледа три лиги наведнъж на няколко екрана, а и дискретно посещава мачове. Срещнах го, когато мъж в дънки и тениска дойде при мен и каза: „Здравейте, аз съм емирът на Катар, има ли проблем с ПСЖ?“ Не трябва да забравям папа Франциск, който е голям футболен фен. Говорим само за футбол и наистина можете да забележите как се променя външният му вид. Специален е и китайският милиардер Джак Ма”, каза Чеферин.