Новината за смъртта на папа Франциск хвърли в траур католическия и християнския свят. Oтишлият си на 88 години аржентински висш духовник, роден като Хорхе Марио Берголио в Буенос Айрес, бе голям фен на футбола. Sportal.bg припомня някои любопитни факти относно вече покойния папа, които показват връзката му с най-великата игра и със спорта като цяло.

Любовта към Сан Лоренцо

Папата никога не е крил любовта си към аржентинския клуб Сан Лоренцо, която наследява от баща си. Родителят на бъдещия свети отец е играл баскетбол в клуба, а бъдещата глава на Римокатолическата църква също като малък е играл този спорт. Клубът, на който е бил фен, е основан през 1908 г. от свещеник Лоренцо, а стадионът му се намира в Бахо Флорес, един от най-бедните квартали на Буенос Айрес. Преди да бъде избран за 266-и папа, аржентският кардинал Хорхе Марио Берголио през 2008 г. става архиепископ на Буенос Айрес и отслужвал литургия в параклиса на клуба на всеки 1 април, годишнината от основаването му .

Въпреки че ангажиментите на Франциск не му позволяваха да присъства на мачовете на Сан Лоренцо, това не му пречеше редовно да си плаща членския внос, което през 2013 г. потвърди тогавашният президент на клуба Марсело Тинели. В деня на избирането му за папа, 13 март 2013 г., акаунтът в Twitter на Сан Лоренцо публикува снимка на прелат, държащ в ръцете си знамето на отбора. Надписът почита "първия южноамерикански и аржентински папа", с членска карта номер 88.235. Той е първият папа от VIII век насам, който не е европеец, първият от Южното полукълбо и първият йезуит.

Сравнението между великите му сънародници Марадона и Меси

Любовта на папа Франциск му към футбола е видна и от думите му за двама от най-великите аржентински футболисти според мнозина – Диего Армандо Марадона и Лионел Меси. В интервю за италианския "Rai 1" през 2023 г. изненада мнозина с отговора си на въпроса кой е по-добър от двамата му сънародници.

– Бих добавил и трети, а именно Пеле. Следил съм кариерите и на тримата. И тримата са великолепни, всеки по своему. Меси сега е наистина отличен. Между тези тримата Пеле е най-големият джентълмен. Той беше човек с голямо сърце. Говорих с него веднъж по пътя за Буенос Айрес, наистина велик човек.

Тогава папата си спомни и за срещата си с Марадона. "Марадона пропадна като човек, горкият, съвсем се срина, а хората около него не му помогнаха. Дойде при мен през първата година, когато станах папа. Завърши живота си ужасно. Странно е, много спортисти завършват така зле, особено боксьорите. Странно е".

В социалните мрежи тогава валяха критики към папата, когото мнозина определиха като студен и дистанциран човек, който не е трябвало да говори по този начин, предвид позицията му. Думите му имаха силен отзвук и в италианското общество, където се възпротивиха, че си е позволил да "съди Марадона като човек", използвайки изрази като "пропаднал" и "горкият".

И преди, когато е говорил за Марадона и Меси, е избягвал да сравнява двамата футболни майстори. "На терена Диего беше истински поет, дари ни с много радост, но беше много чувствителен човек. Меси е легенда и когато играе футбол, прави каквото си поиска, но не е Бог", казва Франциск през 2019 г.

Папата веднъж сподели, че си спомня Световното първенство от 1986 г., когато Аржентина победи именно благодарение на Марадона. "Бях във Франкфурт и ми беше много трудно в този момент. Не можех да гледам мача и чак на следващия ден разбрах, че Аржентина е победила Германия. Спомням си това първенство като своего рода победа над самотата, защото нямах с кого да споделя радостта си".

Любовта към спорта

Папата е посрещал много шампиони: от вече споменатите Меси и Марадона който бе попитан коя е Божията ръка, през играчите от НБА, които помоли да се борят с расизма, до италианските волейболисти. Между другото, за него друг аржентинец, легендарният волейболен треньор Хулио Веласко, каза: "Той е човек, който разбра, че ако не се доближи до бедните, католическата църква, поне в Латинска Америка, ще загуби своите вярващи".

И след това отново тенисът (който е "диалог, който ни позволява да се усъвършенстваме", отбеляза папата по повод успеха на италианеца Яник Синер) и ръгбито (където "топката се подава от ръка на ръка и се напредва заедно, докато се стигне до целта"). Спортът като "катализатор на преживявания на общност, на човешко семейство", ако не и път към святост, на практика. Дори и без да си фен на Сан Лоренцо.

Pope Francis really loved the game and the game loved him back ⚽️🥺 pic.twitter.com/BLhzaPySwu

— DW Sports (@dw_sports) April 21, 2025

През 2021 г. папата получи специално изработена маса за джаги, предназначена за хора с увреждания. Той дори изигра кратка игра след генералната аудиенция, демонстрирайки подкрепата си за инклузивния спорт и участието на всички в играта.

Следвай ни: