Въпреки че сложи край на головата си суша в шампионата от шест мача в предишния кръг срещу Арука, реализирайки дузпа (първата в професионалната му кариера), нападателят на Порто Саму Омородион демонстрира по-слаба форма от показаното по-рано през сезона, особено в периода, когато начело на Порто беше Витор Бруно.
Всъщност, откакто Мартин Анселми пое „драконите“, испанският национал играе много по-далеч от противниковата врата - резултат от система, която в нищо не облагодетелства качествата му, а цифрите не лъжат.
Младият нападател регистрира малко по-малко удари за 90 минути при аржентинския наставник (2,8 срещу 3,0), стреля от значително по-голяма дистанция (16,4 метра срещу 9,8) и има значително по-лоша успеваемост при ударите (7% срещу 33%).
Статистиката сочи още по-малко действия в наказателното поле за 90 минути (4,7 срещу 5,9) и по-висок процент загубени топки (36% срещу 32%).
Освен тези данни, които дават известна представа, но не разкриват цялата картина, очевидна е загубата на самочувствие у 20-годишния нападател през последните седмици. Това се забелязва не само в момента на завършващия удар (което се случва рядко в последните мачове), но и в останалите аспекти на играта. Саму не успява да се сработи по най-добрия начин със съотборниците си в атака, но истината е, че и те преживяват период на слаба форма, който продължава доста време.
Сам в атака и с малко шансове да се разпише в наказателното поле – зоната, в която се чувства най-комфортно и където вече демонстрира качествата си на голмайстор в Лига Португал, испанецът е загубил влияние в отбора. Въпреки това, той все още е убедително начело в голмайсторската листа на Порто.
Саму има 20 гола през сезона, с осем повече от втория най-резултатен играч Галено, който през зимния трансферен прозорец смени „драконите“ със саудитския Ал-Ахли срещу 50 милиона евро. Любопитното е, че на трето място в класацията е друг играч, който вече не носи синьо-бялата фланелка - Нико Гонсалес. Халфът на Манчестър Сити се е разписал седем пъти.
Трябва да се върнем чак до четвъртия най-резултатен играч на Порто този сезон, за да открием футболист от настоящия състав. Пепе, който е контузен и се очаква да се завърне чак за дербито с Бенфика през април, има пет гола. Това е с един повече от петия в голмайсторската листа Иван Хайме, който също напусна „Драгао“ през януари, за да подсили Валенсия под наем.
Струва си да се отбележи, че Саму е отбелязал 12 гола с Витор Бруно в първенството (в 15 мача) и само един откакто треньор е Анселми (в 6 мача).
Следвай ни:Снимки: Gettyimages