Спомняте ли си времената, когато всички футболни фенове чакахме среднощните репортажи, за да разберем крайните резултати от мачовете в Шампионска лига? За тези от вас, които не си ги спомнят, имаше такива. Независимо дали бяхме на работа или на училище, след края на прякото предаване на избрания от телевизията мач, малки и големи будуваха до малките часове в трескаво очакване да научат как са свършили останалите срещи. Малко по-късно пък в модерните за времето си телевизори имаше телетекст, чрез който ако имаш късмет да дойде информацията можеше да се разбере как са свършили мачовете. Тогава се появи LiveScore и всичко се промени. Вече можехме да следим резултатите в живо време. И да не закъсняваме за сутрешните си ангажименти. През 2024 г. платформата навърши 25 години, а нейният главен изпълнителен директор Сам Сади вдигна завесата на нейното развитие пред публиката на Digital Trends 2024.
В престижното международно събитие, което се проведе вчера в София, участваха технологични експерти и лидери от едни от най-големите компании и организации в света – Google, Amazon Web Services, Accenture, както и футболни стожери, като UEFA, FIFA, Bundesliga, Aston Villa, LiveScore, заедно с визионери и ръководители от българската технологична и финансова среда. Организатор на събитието бе Sportal Media Group, като част от Ringier AG. Форумът привлече вниманието и на множество спортни хора и организации, като родни футболни клубове, баскетболната федерация, популярни личности, като Валери Божинов, Михаил Александров и много други. Гости на форума бяха близо 400 специалисти и професионалисти, както и любители на дигиталните иновации.
Днешната глобална платформа LiveScore се ражда от нуждите на един човек. Това е програмистът Питър Джери - голям фен на Манчестър Юнайтед от Южна Африка, който иска да следи резултатите на любимия си отбор на живо. Затова създава система, която скриптира телетекста на телевизията и изпраща SMS. След като получава първите отзиви от своите приятели, които са изключително положителни, той решава, че това може да се превърне в полезна услуга. После се появява HTML и през 1998 г. LiveScore официално отваря дигиталните си врати в интернет. През годините платформата трупа все по-голяма популярност, паралелно с все по-мащабната фенска база на Цар Футбол. А през 2019 г. тя е оглавена от Сам Сади – специалист с 25 години опит като главен изпълнителен директор в различни брандове от спортната екосистема.
"Ние не разглеждаме LiveScore като продукт. Виждаме спорта и най-вече футбола като продукт, а нашата работа, е да предоставим на феновете по-добра възможност да взаимодействат и да се ангажират с продукта, който всъщност е спортното събитие. Въпросите, които винаги сме си задавали, са: Как можем да подобрим тази връзка? Как можем да доставим повече спортни продукти на феновете, по начин, който отговаря на нашата визия?“, сподели визията си той.И по всичко личи, че това разбиране се изплаща. През 2017 г. платформата е придобита от Anzo Group, а две години по-късно бизнесът ѝ получава статут на отделна компания. Оттогава насам приходите на LiveScore са скочили 40 пъти!
"Персонализацията винаги е била базирана на вашето поведение, на данните, които събираме за потребителя, но никога не е била възможна в голям мащаб. Не можете да персонализирате до индивидуално ниво, защото това изисква много изчислителна мощност. Нужни са много ресурси. Не можете да проектирате всичко така, че да отговаря на индивидуалните изисквания. Но с AI това вече е възможно. Той вече трансформира начина, по който предоставяме съдържание“, посочи главният изпълнителен директор на LiveScore.Но това далеч не е всичко. Според него възможностите на технологията продължават да се разгръщат, така че за предимствата, които тя предоставя, тепърва ще се говори. Ако прогнозите на Сам Сади се сбъднат и AI отново е в центъра на вниманието на света и през 2025 г., то нямайте съмнение, че най-интересното по тази тема ще можете да научите в следващото издание на Digital Trends!
Следвай ни: